• facebook
 • rss
 • Święto lubuskich celników

  Katarzyna Buganik Katarzyna Buganik

  dodane 23.09.2016 16:40

  Msza św., a po niej przemarsz ulicami miasta w asyście orkiestry wojskowej i oficjalne uroczystości z wręczeniem odznaczeń i awansów - tak było 23 września w Rzepinie, podczas wojewódzkich obchodów Dnia Służby Celnej.

  Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył ks. bp Stefan Regmunt. Podczas Eucharystii celnicy dziękowali za czas swojej służby i prosili o błogosławieństwo Boże na następny rok pracy.

  - Wasz patron, św. Mateusz, był celnikiem, pochodził z Galilei i pracował w Kafarnaum. Zbierał cło, podatki, opłaty za korzystanie z Jeziora Galilejskiego. Jako celnik spełniał gorliwie swoje obowiązki. Przyszedł jednak moment, że Jezus powołał go na najbliższego współpracownika. Mateusz początkowo pracował wśród Żydów, później jednak podjął misję ewangelizacyjną wśród pogan. Swoje życie zakończył śmiercią męczeńską. Dochował wierności misji, którą otrzymał. Był wierny aż do końca - przypomniał biskup Regmunt.

  Biskup z okazji święta Izby Celnej podziękował również celnikom za ich pracę i złożył życzenia.

  - Niech wasza praca będzie doceniana i cieszy się uznaniem społeczeństwa. Życzę pomyślnego rozwiązania aktualnych spraw, sił i duchowego pokoju. Prośmy, aby dobry Bóg, przez wstawiennictwo św. Mateusza Apostoła obdarzył wszystkich potrzebnymi darami na owocne posługiwanie naszej ojczyźnie - życzył bp Regmunt.

  Po Mszy św. celnicy przemaszerowali ulicami miasta przed siedzibę Izby Celnej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości z okolicznościowymi przemówieniami i wręczeniem odznaczeń oraz awansów.

  Izba Celna w Rzepinie jest jedną z szesnastu izb celnych działających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Swoim zasięgiem obejmuje obszar województwa lubuskiego. W jej ramach funkcjonują dwa urzędy celne w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp., a w każdym z nich po dwa oddziały celne.

  Do zadań Służby Celnej należą zabezpieczanie interesów finansowych Polski i Unii Europejskiej, m.in. poprzez naliczanie i pobór akcyzy oraz cła, a także wspieranie i ułatwianie prowadzenia legalnej działalności gospodarczej, m.in. poprzez nadzorowanie rynku gier hazardowych, wykrywanie naruszeń prawa akcyzowego oraz ochronę praw własności intelektualnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół