• facebook
 • rss
 • Śpiewu i tańca nie brakowało

  Krzysztof Król

  dodane 23.10.2016 23:23

  Artystyczne prezentacje Polaków z Kresów Wschodnich można było oglądać w Nowej Soli i Zielonej Górze. Za nami kolejny Przystanek Kresy.

  Przystanek Kresy – Prezentacje Polaków z Kresów Wschodnich i Bukowiny odbyły się już po raz dziewiąty. W tym roku specjalnym gościem był Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Górali Czadeckich „Dolinianka” ze Starej Krasnoszory na Ukrainie, a także zespoły z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.

  Prezentacje, które odbyły się od 19 do 23 października, zorganizowało Regionalne Centrum Animacji Kultury, Stowarzyszeniem Wspólnota Bukowińska oraz Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

  Sobotni koncert odbył się Nowosolskim Domu Kultury, a niedzielny w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Wcześniej Zespół z Ukrainy wziął udział w specjalnie przygotowanych warsztatach artystycznych zorganizowanych przez RCAK oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze.

  – W tym roku większy akcent postawiliśmy na element edukacyjny. Zależało nam bardzo, aby polska młodzież, która mieszka na Ukrainie i tam kultywuje polskie tradycje była z nami nieco dłużej. Aby ich kontakt kultura polską był nie tylko na scenie podczas prezentacji, ale także w działaniu. Stąd spotkania z naszą młodzieżą, choćby z Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca, a także różnorakie warsztaty m.in. kabaretowe, wokalne i kulinarne – wyjaśnia Tomasz Siemiński, dyrektor RCAK.

  Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Górali Czadeckich „Dolinianka” ze Starej Krasnoszory został założony w 1998 roku. – Naszym głównym celem jest zachowanie folkloru górali czadeckich. Staramy się go zachować jak najwięcej, aby nie odchodził wraz ze starszymi osobami – wyjaśnia Regina Kałuska, szefowa zespołu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół