• facebook
 • rss
 • Ukradli zabytkowy dzwon

  Katarzyna Buganik Katarzyna Buganik

  dodane 27.10.2016 10:23

  Złodzieje zabrali go z dzwonnicy kościoła w Sobolicach w powiecie żarskim.

  Do kradzieży dzwonu doszło na początku października. Złodzieje zdjęli go z metalowej dzwonnicy znajdującej się obok kościoła filialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sobolicach, należącej do parafii w Przewozie (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

  - To był zabytek, miał około 150 lat. Znajdował się na wieży wolnostojącej obok kościoła, w miejscu łatwo dostępnym dla złodziei, na uboczu miejscowości - tłumaczy ks. Jerzy Kot CM, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Przewozie. - To duża strata dla parafii. Na razie czekamy i mamy nadzieję, że może dzwon się odnajdzie - dodaje kapłan.

  - Zgłoszenie o tej sprawie otrzymaliśmy 9 października. Policjanci zabezpieczyli ślady na miejscu zdarzenia. Sprawdziliśmy pobliskie skupy złomu i nagłośniliśmy sprawę mediach, ale do dziś dzwon się nie odnalazł - informuje podkom. Aneta Berestecka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach.

  Sobolice znajdują się blisko granicy z Niemcami, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że dzwon mógł zostać wywieziony za granicę.

  Dzwon wykonany był prawdopodobnie ze spiżu i ważył około 100 kilogramów. Jego wymiary to około 60 cm x 60 cm. Policja prosi świadków, którzy widzieli podejrzane osoby lub pojazdy w pobliżu miejsca zdarzenia i mogą przyczynić się do ustalenia sprawców, o kontakt z prowadzącym postępowanie st. sierż. Stanisławem Żyburtem z Komendy Powiatowej Policji w Żarach, tel. 68-476-33-35.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół