• facebook
 • rss
 • Spełnił się sen

  Krzysztof Król

  dodane 12.11.2016 23:01

  Modlitwa, apel pamięci, salwa honorowa, pokazy konne i musztra paradna – tak było na Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Gorzowie Wlkp.!

  Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele katedralnym, gdzie modlitwie w intencji Ojczyzny przewodniczył bp Tadeusz Lityński.

  – Dzisiaj w ten rocznicowy czas, zarówno na obczyźnie, jak i w Polsce, przychodzimy przed ołtarze i pomniki historii, aby powiedzieć dziękujemy i pamiętamy, a także prosić o błogosławieństwo. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku to był akt dziejowej sprawiedliwości i nie był jedynie skutkiem sprzyjającej sytuacji politycznej w ówczesnej Europie czy jakiejś życzliwości sąsiadów, ale nade wszystko owocem wytrwałego zmagania narodu o zachowanie tożsamości i wolności. Było to zmaganie na polu modlitwy, na polu edukacji, na polu kultury, ale też bardzo krwawe na wielu polach bitewnych – mówił w homilii biskup

  Później mieszkańcy miasta przemaszerowali na Skwer Wolności. Przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

  – 98 lat temu spełnił się sen całych pokoleń Polaków. Polska, po 123 latach niewoli, 146 lat od pierwszego rozbioru, powstała na nowo – 11 listopada 1918 r. Ten dzień uznajemy za początek niepodległości, a droga do niej była długa i trudna – mówił Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak i dodał:

  – Dziękuję wszystkim, którzy dzisiaj przybyli, by oddać hołd tym, którym zawdzięczamy dzisiejsze radosne Święto. Dziękuję za przywiązanie do naszej tradycji, patriotyzm i wspólną manifestację polskości.

  Uroczystościom towarzyszyło miasteczko harcerskie, pokaz grupy rekonstrukcyjnej i pokaz sprzętu wojskowego. Po południu odbył się także I Bieg Niepodległości na 11 km.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół