• facebook
 • rss
 • Amerykanie pobiegli Tropem Wilczym

  st.chor. Rafał Mniedło

  dodane 26.02.2017 18:02

  Wśród 60 tys. biegaczy z 240 miast uczestniczących dziś w V edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych byli także polscy i amerykańcy mundurowi.

  Żołnierze z jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) uczestniczyli 25 lutego w biegach zorganizowanych w Międzyrzeczu, Sulęcinie, Krośnie Odrzańskim oraz w Zielonej Górze.

  W zielonogórskim biegu wraz z żołnierzami z 34. Brygady Kawalerii Pancernej z Żagania biegli wspólnie amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT), którzy stacjonują obecnie w Żaganiu. Wspólnie pod polską i amerykańską flagę pokonali trasę biegu, oddając hołd żołnierzom wyklętym.

  Natomiast około pięćdziesięciu żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza wspólnie z innymi biegaczami pokonało trasy 1963 metrów w Międzyrzeczu, Sulęcinie oraz Krośnie Odrzańskim.

  Przypomnijmy, że w 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Natomiast w 2013 roku grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Po zeszłorocznym sukcesie, kiedy pobiegło 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa organizatorzy postanowili zorganizować bieg dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół