Dziesięć kolejnych obiektów zyska miano Pomnika Historii. Jest wśród nich, nazywany perłą architektury drewnianej, kościół w Klępsku.
Wpisanie drewnianego kościoła w Klępsku na krajową listę Pomników Historii to decyzja Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Jak zauważa wojewódzki konserwator zabytków, to wielki sukces i duże wyróżnienie dla całego regionu. - Do grona Pomników Historii należą najcenniejsze w skali kraju zabytki. W całym kraju mamy ok. 70 tys. zabytków wpisanych do rejestru. Do tej pory 60 z nich było wpisanych na listę Pomników Historii. Teraz dochodzi kolejnych 10. To 1 procent w skali całego kraju - wyjaśnia Barbara Bielinis-Kopeć.
O wartości kościoła w Klępsku stanowi przede wszystkim jego średniowieczna metryka, ale nie tylko. - To przede wszystkim jego niesamowicie cenne wnętrze z przebogatym wystrojem malarskim z 117 malowidłami - zauważa wojewódzki konserwator zabytków.
Na liście Pomników Historii do tej pory znajdowały się tylko dwa lubuskie zabytki, a konkretnie: poaugustiański zespół klasztorny w Żaganiu oraz Park Mużakowski w Łęknicy. Teraz do tej listy dołączyła świątynia w Klępsku, a prawdopodobnie w najbliższej przyszłości do tego prestiżowego grona dołączy pocysterski klasztor w Gościkowie - Paradyżu.
Uroczystość wręczenia decyzji o wpisaniu obiektów na listę Pomników Historii odbędzie się dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.