• facebook
 • rss
 • O krok od połączenia

  Krzysztof Król

  dodane 18.04.2017 16:08

  Uczelniana fuzja Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie coraz bliżej. Jest wsparcie wiceministra.

  Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego spotkał się rektorami Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Głównym tematem rozmów było połączenie obu uczelni.

  Podpisane porozumienie wraz z wnioskiem o połączeniu trafiło dziś do ministra Gowina. Wicepremier i rektorzy zapewniają, że PWSZ w Sulechowie, jak wydział zamiejscowy UZ będzie działać już od 1 października tego roku.

  Minister jest przekonany, że połączenie Uniwersytetu Zielonogórskiego i Państwowej Wyższej Szkoły w Sulechowie. – Uniwersytet jest takim bijącym sercem województwa lubuskiego. I od dzisiaj to serce zaczyna bić jeszcze mocniej – mówił wicepremier Jarosław Gowin i kontynuował: – Ta modelowa konsolidacja na pewno wzmocni potencjał województwa lubuskiego.

  Najistotniejszy powód fuzji to pieniądze. – Po raz pierwszy od dawna wyszliśmy „na plus”. Od 2009 roku, każdego roku, dostawaliśmy dotację ujemną. Tak się działo, że byliśmy rozliczani za ilość studentów, a ta ilość studentów jest najmniejsza w Polsce. A z drugiej strony szliśmy do góry we wszystkich innych rankingach – podkreślał prof. Kuczyński.

  – W tym roku nasza dotacja wzrosła o 3,5 proc., co przekłada się na ponad 3,5 mln zł rocznie. Do czego prowadzi to, że się łączymy? To daje nam, niezależnie od sytuacji, przez pięć następnych lat pełną stabilizację finansową i otrzymywanie kwoty, którą otrzymujemy w tej chwili. Oprócz niej dostaniemy na zakończenie tego roku jeszcze dodatkowe 3 proc. To będzie bardzo ciekawy okres, który powinno się wykorzystać do tego, żeby w dużej mierze zrestrukturyzować uczelnię i uczynić ją silniejszą – kontynuował.

  Połączenie UZ i PWSZ w Sulechowie
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół