• facebook
 • rss
 • Żyć czystą Ewangelią

  dodane 13.07.2017 00:00

  Z ks. Łukaszem Malcem rozmawia Krzysztof Król

  Krzysztof Król: Co robił w Rzymie diecezjalny duszpasterz młodzieży na początku wakacji?

  Ks. Łukasz Malec: To były rekolekcje dla diecezjalnych duszpasterzy młodzieży z Polski. Poprowadził je abp Konrad Krajewski, który jest jałmużnikiem papieskim, czyli można powiedzieć, że takim człowiekiem papieża od ubogich zarówno materialnie, jak i tych poranionych przez życie. On próbuje docierać do nich z pomocą i próbować rozwiązywać ich problemy. Co ciekawe, rekolekcje odbywały się w nietypowym miejscu. Nie w kaplicy czy w jakiejś auli, ale w noclegowni dla bezdomnych, która powstała przy Watykanie za pontyfikatu papieża Franciszka.

  Co najbardziej utkwiło księdzu w głowie z tych rekolekcji?

  Arcybiskup powtarzał nam często, żeby żyć czystą Ewangelią. Widać to było w jego słowach i postawie wobec ubogich. Opowiadał, jak każdego dnia wychodzi z wolontariuszami na dworce kolejowe, aby zawieźć jedzenie osobom bezdomnym. Mówił, że czasem spotyka się z krytyką i pytaniami: „Dlaczego tylko dajecie, a nic od nich nie wymagacie?”. Arcybiskup Krajewski odpowiada, że zawsze stara się widzieć w tych ludziach, często brudnych i śmierdzących, Chrystusa, a wtedy od razu przypominają mu się słowa: „Byłem głodny, a daliście Mi jeść” i wie, że to ma sens. Słowa te poruszyły nas wszystkich, bo często przecież człowiek kalkuluje, czy takie działanie mu się opłaci. A kierując się czystą Ewangelią, człowiek robi coś ze względu na Chrystusa i miłość do niego.

  Chyba były to bardziej rekolekcje dla księży zajmujących się pomocą ubogim niż duszpasterzy młodzieży?

  Jak najbardziej dla nas! Bo jeśli młodzi ludzie dostrzegą w nas czystą Ewangelię, to będzie ich ona pociągać do Chrystusa. A jeśli tę Ewangelię rozcieńczymy albo będziemy tylko kalkulować, to już nie będzie to takie pociągające. •

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół