Nowy numer 17/2024 Archiwum

Głogów. Wspomnienie ks. Malskiego

Tablicę upamiętniającą ks. Janusza Malskiego odsłonięto 21 listopada w głogowskiej kolegiacie. Mija właśnie rok od śmierci niezapomnianego kapłana ze wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża.

Odsłonięcie nastąpiło podczas Mszy św., której przewodniczył ks. Rafał Zendran, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie. - Chcieliśmy w jakiś sposób uczcić życie, powołanie i obecność tego niezwykłego człowieka, związanego także z Głogowem, twórcy Domu „Uzdrowienie Chorych” im. św. Jana Pawła II, ale też moderatora generalnego Cichych Pracowników Krzyża, wspólnoty, która na całym świecie reprezentuje charyzmaty swego założyciela bł. ks. Luigiego Novarese - mówił. - Pamięć ks. Malskiego będzie zawsze obecna w tym mieście i dlatego odsłaniamy tablicę z jego wizerunkiem. Myślę, że to piękny „prezent”, bo dzisiaj przypadają imieniny ks. Janusza. Sądzę też, że ze swoim uśmiechem i ze swoją dobrocią jest dziś tu szczególnie obecny - dodaje.

W liturgii uczestniczyła głogowska wspólnota Cichych Pracowników Krzyża, której przełożoną jest siostra Małgorzata Malska, rodzona siostra ks. Janusza Malskiego. - Dla mnie to bardzo istotne, że pamięć Janusza trwa poprzez czyny, które się tutaj realizują. Chcemy też uczcić jego pamięć, podkreślając jego miłość do Głogowa, do kolegiaty, do Domu „Uzdrowienie Chorych”. Myślę, że utrwalił swój wizerunek w sercach wielu osób - mówił.

Mszę św. koncelebrowali także ks. Ryszard Dobrołowicz, były proboszcz głogowskiej kolegiaty, który stał u początków obecności Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie i budowy sąsiadującego z kolegiatą Domu „Uzdrowienie Chorych”, oraz ks. Radosław Horbatowski, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych. Liturgię sprawowano m.in. za wszystkie dzieła Cichych Pracowników Krzyża, a zwłaszcza za misje afrykańskie tej wspólnoty, które były szczególnie bliskie ks. Malskiemu. W jednej z takich misji powstanie studnia jego imienia, na budowę której zebrano podczas Mszy św. ofiary.

Ks. Janusz Malski SOdC urodził się 25 czerwca 1957 r. w Szczecinie. W 1978 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Po trzech latach studiów wyjechał do Włoch, aby tam wstąpić do wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża. Konsekrację przyjął jeszcze z rąk bł. Luigiego Novarese. Został wyświęcony na kapłana w roku 1985. Od początku zależało mu, aby dzieło tej wspólnoty rozwijało się w Polsce. W 1997 r. został przełożonym nowo powstałego Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie, który został otwarty w 2003 r. Od  2012 r. ks. Janusz Malski  był moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża na świecie. Od chwili wyboru na tę funkcję mieszkał w Rzymie. Zmarł 5 października 2020 r. w szpitalu onkologicznym w Aviano. Spoczął w kwaterze Cichych Pracowników Krzyża cmentarza we włoskim Montichiari.

Cisi Pracownicy Krzyża (wł. Silenziosi Operai della Croce - SOdC) są stowarzyszeniem założonym w 1950 roku przez włoskiego kapłana bł. ks. prałata Luigiego Novarese. Jest to wspólnota osób konsekrowanych: kapłanów i wiernych świeckich zaangażowanych w uświadamianie ludziom chorym i niepełnosprawnym chrześcijańskiego sensu ich cierpienia.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy