Świątynia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego powstała w 1912 roku.
Świątynia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego powstała w 1912 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii w Jakubowie, ks. Wiktora Repetzkego. Z okazji 100-lecia mieszkańcy przeprowadzili kapitalny remont.
– Wymieniliśmy dachówki na całym dachu, zrobiliśmy odwodnienie ścian i fundamentów, a w środku zmieniony został wystrój prezbiterium, odrestaurowano lub wstawiono nowe witraże i pomalowaliśmy ściany – wylicza Mieczysław Przebięda, który od czterech lat jest kościelnym. W obchody jubileuszu włączyło się wiele osób. – To mój i mojej rodziny wkład w dzieło parafii, który zostanie już dla pokoleń – mówi parafianin Dominik Dworzański, właściciel firmy Dom-Bud, która za darmo wykonała prace wewnątrz kościoła. Podstawowe prace budowlane wykonywali m.in. więźniowie z zakładu karnego w Głogowie, a porządkowe panie z Kurowic. – Remont to sprawa mężczyzn, my posprzątałyśmy i udekorowaliśmy nasz kościółek. Korzystamy z niego, więc i dbać trzeba. Teraz jest tu bardzo pięknie – mówi Cecylia Aresz.
Obchody 100-lecia potrwają ponad tydzień. – Rozpoczęliśmy w piątek 14 września, w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego odmówieniem Koronki do Bożego Miłosierdzia i odprawieniem Drogi Krzyżowej. Następny dzień przeznaczyliśmy na spowiedź, a w niedzielę Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy z intronizacją relikwii Krzyża Świętego, który niedawno odnaleźliśmy w kościele parafialnym – wymienia proboszcz, ks. Stanisław Czerwiński. – A za tydzień będziemy przeżywać dożynki i po Mszy św., tak trochę na luzie, spotykamy się na sali wiejskiej, by poświętować przy kawie, cieście i dobrej muzyce – dodaje Zofia Kremer z Koła Gospodyń Wiejskich.
Podczas Eucharystii bp Paweł Socha dziękował mieszkańcom za zaangażowanie w remont kościoła i zachęcał do dźwigania codziennego krzyża. - Ci którzy chcą żyć bez krzyża, bez Chrystusa i chcą iść najłatwiejszą drogą przez życie – krzyża nie ominą. Dźwigają go sami i ten krzyż ich tak często przygniata, że się pod nim po prostu załamują. My, wierzący, tylko krzyżem niesionym razem z Wszechmocny zwyciężamy – powiedział biskup.
Na co dzień kościół, który jest filią parafii św. Jakuba Apostoła w Jakubowie, służy ok. 300 mieszkańcom. Co niedziela odprawiana jest w nim Msza św., w maju nabożeństwa ku czci Matki Bożej, w Wielkim Poście Drogi Krzyżowe, a najmłodsi mieszkańcy Kurowic przyjmują chrzest i pierwszą Komunię św.