Nowy numer 25/2018 Archiwum

Język religijny dawniej i dziś

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu, od 16 do 19 września odbyła się VI. Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Język religijny dawniej i dziś".

Na konferencji swoje referaty zaprezentowało ok. 70 naukowców z całej Europy. – Podobnie jak poprzednio organizowane konferencje, także to spotkanie ma charakter interdyscyplinarny i integracyjny, do udziału w nim zachęcamy zatem językoznawców, teologów, socjologów religii, religioznawców oraz badaczy literatury, kultury, sztuki, mediów, dydaktyków katechetyków i katechetów, a także przedstawicieli innych nauk, którzy zechcą pochylić się nad językiem religijnym – tłumaczy prof. Stanisław Mikołajczak z Poznania.

Konferencja miała charakter przeglądowy. – Problematyka zgłaszanych referatów pozwala nam wyróżnić następujące grupy tematyczne: język komunikacji religijnej, genologia tekstów religijnych, język biblijny, język liturgii, homilii i kazań, język pieśni i piosenek religijnych, język religijny w tekstach użytkowych, słownictwo religijne i frazeologia biblijna, nomina sacra, stylistyka historyczna języka religijnego, problematyka przekładu tekstów religijnych, sacrum w literaturze i filmie, Kościół w mediach, język architektury i sztuki sakralnej – wylicza prof. Mikołajczak.

Nie zabrakło współczesnej diagnozy języka religijnego. Referat „Język (nie)religijny we współczesnym serialu amerykańskim: Żona idealna (The good wife)” wygłosiła dr Dorota Kulczycka z Uniwersytetu Zielonogórskiego. – W swoim wystąpieniu odniosłam się nie tylko do tego serialu, ale wielu innych amerykańskich, choć to dotyczy też wielu polskich seriali. Na płaszczyźnie językowej dochodzi w nich do przekłamań dotyczących nauki Kościoła. Występuje w nich zjawisko tendencyjnego manipulowania świadomością nie tylko w kwestiach religijnych, ale także na płaszczyźnie etycznej czy moralnej. Proszę zauważyć, że nie ma już serialu, gdzie nie byłoby nagminnej ilości rozwodów, zdrad małżeńskich czy promocji związków homoseksualnych. Bądźmy świadomymi odbiorcami – zachęca dr Kulczycka.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w Roku Księdza Piotra Skargi.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma