Nowoczesne lądowisko, odnowiony Szpitalny Oddział Ratunkowy oraz pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej – w Zielonej Górze powstało trzynaste w kraju Centrum Urazowe.
Szpital Wojewódzki SP ZOZ w Zielonej Górze zakończył inwestycję polegającą na przebudowie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz budowe lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. – To jedno z trzynastu Centrów Urazowych w Polsce. Centrum będzie zajmowało się udzielaniem pomocy pacjentom w tym regionie Polski – wyjaśnia dyrektor szpitala Waldemar Taborski.
Na uroczystość władze szpitala zaprosiły bp. Stefana Regmunta, który poświęcił nowe obiekty. - Dobry Bóg otacza szczególną miłością i darzy błogosławieństwem ludzi doświadczonych cierpieniem, chorych oraz tych, którzy im służą, powiedział bowiem, że kto chorym oddaje przysługę, wyświadcza ją Jemu Samemu – przypomniał na początku zebranym bp Regmunt.
„Niech cały personel medyczny Centrum Urazowego z odnowionym Szpitalnym Odziałem Ratunkowym i nowym lądowiskiem realizuję tu swoją misję i pełni swoją służbę, tak aby pacjenci wracali do pełni zdrowia duszy i ciała” – modlił się biskup.
Średnica płyty lądowiska to ok. 29 m.Obecna konstrukcja płyty lądowiska składa się z promieniście rozmieszczonych stalowych trapezowych dźwigarów kratowych z wylaną na pasach górnych okrągłą płytą żelbetową o grubości 16 cm., natomiast całość wspiera się na słupach stalowych (jeden centralny plus osiem obwodowych) stojących na wieńcach stropowych żelbetowych ścian nośnych. Aby lądowanie z ciężko chorym pacjentem uczynić jak najbardziej bezpiecznym lądowisko zostało wyposażone we wskaźnik kierunku wiatru (oświetlony, długość 3,6 m), latarnię naprowadzającą oraz oświetlenie i system włączania oświetlenia.
Zrealizowana inwestycja spełnia wymogi ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym dla Centrum Urazowego – szyb windowy znajdujący się na dachu pozwala na to, aby pacjent bezpośrednio ze śmigłowca mógł trafić na Szpitalny Oddział Ratunkowy. SOR o powierzchni 793,2 m2 ma zadaszony wjazd zamykany i otwierany automatycznie. Eurocopter po pełnym zatankowaniu zbiorników paliwa może przelecieć odległość 500 km i dotrzeć do miejsca zdarzenia oddalonego o np. 90 km w 20 minut.
Koszt inwestycji to 15 mln zł z czego 6 mln pochodziło ze środków własnych szpitala, a reszta ze środków unijnych.