Nowy numer 28/2018 Archiwum

Chagall w Skansenie

Kolekcję litografii Chagalla, należącą do niemieckiego pastora Hansa Dietera Winklera, można ponownie oglądać w Muzeum Etnograficznym w Ochli.

Ekspozycja dzieł Marca Chagalla, to kontynuacja ubiegłorocznej wystawy litografii biblijnych. Rok temu pastor przywiózł do Muzeum Etnograficznego  22 litografie związane z motywami i postaciami biblijnymi. W tym roku w Skansenie można oglądać 43 dzieła ilustrujące Biblię, jak np. litografie: „Dawid i Batszeba”, „Chrystus w zegarze z wahadłem” czy „Mojżesz i jego lud”, oraz grafiki o tematyce związanej z miłością, kwiatami, Paryżem, czy innymi świeckimi motywami. – Jest to przeważnie litografia kolorowa i czarno-biała, mamy też m.in. jeden rysunek, dwa duże plakaty i okładkę Biblii. – mówi kurator wystawy, Barbara Rybińska.

Marc Chagall to przedstawiciel kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. Zajmował się nie tylko rysunkiem i malarstwem, ale również rzeźbą i ceramiką. Biblią fascynował się od wczesnej młodości. Prace nad ilustracjami do Starego i Nowego Testamentu rozpoczął w 1931 roku. – Samo nazwisko artysty jest jak przyciągający magnes. Trzeba skorzystać koniecznie z tego, że Chagall „przyjechał” do Ochli. Mamy tu niewielką część jego twórczości, ale zawsze można zobaczyć i zapoznać się z nią z bliska. Jest to coś innego, niż oglądanie na zdjęciach czy w Internecie – zachęca Barbara Rybińska.

Wystawę można oglądać do końca października w budynku administracyjnym Muzeum Etnograficznego. Ponadto dla zainteresowanych Chagallem i jego dziełami pastor Winkler wygłosi 4 października o godz. 11.00 dwa wykłady poświecone artyście.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma