28 września w Rzepinie swoje święto mieli celnicy z województwa lubuskiego. Była m.in. Eucharystia w intencji celników, korowód ulicami miasta oraz wręczenie odznaczeń.
W tym roku celnicy obchodzili swoje święto w Rzepinie, gdzie znajduje się Izba Celna. Jest ona jedną z szesnastu izb celnych w kraju i obejmuje obszar województwa lubuskiego, na którego terenie funkcjonują dwa urzędy celne w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp. oraz cztery oddziały.
Uroczystości z okazji Dnia Służby Celnej zgromadziły celników z całego województwa. Ten szczególny dzień rozpoczęła Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, której przewodniczył ks. bp Stefan Regmunt. Biskup zwrócił uwagę na trud pracy celników i życzył im wytrwałości i sukcesów w pracy zawodowej. Po Eucharystii celnicy i poczty sztandarowe wyruszyły w korowodzie do Izb Celnej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Podczas apelu były okolicznościowe przemówienia, wręczenie odznaczeń i awansów oraz pokaz pracy psów myśliwskich, wystawa towarów zatrzymanych przez Służbę Celną oraz koncert Orkiestry Wojskowej ze Szczecina. 53 funkcjonariuszy celnych awansowało na wyższy stopień służbowy, czterech funkcjonariuszy zostało wyróżnionych przez prezydenta RP medalem za długoletnią służbę oraz jednemu funkcjonariuszowi przyznano odznakę Zasłużony dla Izby Celnej.
Praca celnika jest odpowiedzialna i trudna, ale daję też satysfakcję. – W 2011 r. funkcjonariusze Izby Celnej w Rzepinie zatrzymali z podejrzeniem naruszenia praw własności intelektualnej i przemysłowej blisko 16 tys. sztuk różnego rodzaju produktów, o wartości przekraczającej 2 miliony złotych – mówi Beata Downar -Zapolska, rzeczniczka Rzepińskiej Izby Celnej i dodaje: – Dużym wyzwaniem dla służb na granicy państwa były też mistrzostwa w piłce nożnej EURO 2012. W tym czasie celnicy odprawili na granicy ponad 30 tys. kibiców niemal z całego świata. Służba Celna zainicjowała też szereg innowacyjnych pomysłów m.in. zielone pasy EURO 2012 czy elektroniczne tablice sterujące ruchem na granicy.
(obraz) |