Jak pomóc chorym na nowotwór? Wystarczy kupić i posadzić cebulkę żonkila, aby wesprzeć hospicjum
Akcja Pola Nadziei to ogólnopolska inicjatywa pomocy chorym na nowotwory, w którą włączyło się kilkadziesiąt hospicjów w kraju. Posadzenie cebulki żonkila, symbolu nadziei, jest znakiem solidarności z chorymi.
Akcja ma na celu nie tylko zbiórkę funduszy, ale również edukację społeczeństwa. – Uświadamiamy naszej społeczności, że hospicjum to też życie. Chorzy mają tu całodobową opiekę. Są zaopatrzeni przeciwbólowo, nie cierpią, a wtedy chce im się żyć – mówi Anna Kwiatek, dyrektor zielonogórskiego hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw.
Cebulki sadzone są przy szkołach, nas skwerach miejskich, przy urzędach i zakładach pracy, w parkach i oczywiście przy hospicjach. – Zasadźmy cebulki żonkila jesienią 2012 roku, nie tylko w miejscach publicznych, ale także w swoich ogrodach, działkach, w doniczkach, a tym samym w sercach. Dbajmy o tę żonkilową cebulkę, o tę nadzieję i czekajmy na jej zakwitnięcie, wiosną 2013roku – zachęca Marek Lewandowski, dyrektor Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp.
Ze sprzedaży cebulek zostaną zakupione materiały opatrunkowe, leki i sprzęt medyczny. W akcję może włączyć się każdy. Cebulki można nabywać w hospicjach. Akcja ruszyła dziś w Zielonej Górze, a 4 października o godz. 11.00 w Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp.
Hospicjum pomaga nie tylko swoim pacjentom, ale także ich rodzinom. W Zielonej Górze istnieje grupa wsparcia dla rodzin chorych, m.in. wdów i osieroconych dzieci. Każdy może liczyć na pomoc i wsparcie pedagoga oraz psychologa. Dla dzieci organizowane są Mikołajki i Dzień Dziecka. Hospicjum wspiera je również kupując wyprawki szkolne i odzież. – Pomagamy też chorym w domach. Jeżeli rodziny są biedne, to kupujemy chorym leki, zaopatrujemy ich w pampersy i środki opatrunkowe. Wypożyczamy też materace przeciwodleżynowe i koncentratory tlenu do domu, dla chorych, którzy się duszą. Pomoc od hospicjum może otrzymać każdy potrzebujący, wystarczy się do nas zgłosić – informuje pani dyrektor.
Chorzy w hospicjum są pod stałą opieką lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy. Mają również możliwość skorzystania z posługi kapłana. W każdej sali jest głośnik i telewizor, przez który transmitowana jest Msza św. z hospicyjnej kaplicy. Codzienne o godz.12.00 przez głośniki słychać modlitwę Anioł Pański, a o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. – Pamiętamy o chorych, kiedy sadzimy żonkile i wtedy, kiedy one kwitną na wiosnę. Chcemy, żeby wiedzieli, że nie są pozostawieni sami sobie, że robimy wszystko, żeby stworzyć im jak najlepsze warunki. – tłumaczy Anna Kwiatek.