Sympozjum, czuwania modlitewne, nauczania i działania ewangelizacyjne - złoża się na diecezjalny Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji, który odbędzie się od 11 do 14 października.
Kongres, Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji rozpocznie się od sympozjum poświęconego problematyce nowej ewangelizacji, które odbędzie się 11 i 12 października w Rokitnie. Weźmie w nim udział kilkudziesięciu uczestników: pracownicy naukowi uczelni diecezjalnych, duszpasterze, alumni seminarium w Paradyżu. Liderzy świeccy wydelegowani przez ruchy i stowarzyszenia kościelne działające na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Pierwszego dnia w czwartek przewidziano m.in. wykład ks. dr. Grzegorza Cyrana pt. „Diecezjalne źródła nowej ewangelizacji”, a także modlitewne czuwanie. Kolejnego dnia dwa referaty wygłosi ks. prof. Denis Biju-Duval: „Istota nowej ewangelizacji” oraz „Kto powinien ewangelizować? Podmioty nowej ewangelizacji”. Natomiast po południu uczestnicy sympozjum usłyszą referat ks. dr Andrzeja Sapiehy: „Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji”. Głos zabiorą także duszpasterze i wierni reprezentujący rozmaite środowiska i konteksty społeczne. Ostatnim punktem naukowym programu sympozjum będzie panel dyskusyjny prowadzony przez ks. Tomasza Gierasimczyka poświęcony strategiom nowej ewangelizacji.
W sobotę uczestnicy kongresu spotkają się w Zielonej Górze na modlitwie w gronie poszczególnych ruchów i stowarzyszeń. Szczegóły dotyczące wydarzeń w kościołach stacyjnych i inne informacje o całym kongresie można znaleźć na specjalnej stronie internetowej: www.kongres.kuria.zg.pl - Łącznie do wszystkich kościołów stacyjnych zgłosiło się jak dotąd ok. 1000 osób. Zgłoszenia ciągle jeszcze napływają - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
W sobotę wieczorem uczestnicy kongresu spotkają się na wspólnym czuwaniu modlitewnym w kościele pw. Ducha Świętego. – Czuwanie rozpocznie się od dynamicznej modlitwy uwielbienia i wezwania Ducha Świętego. Następnie zebrani wezmą udział w uroczystych nieszporach. Potem głos zabierze gość kongresu, ks. prof. Denis Biju-Duval. Wygłosi on nauczanie oparte na fragmencie z dziewiątego rozdziału Ewangelii wg. św. Mateusza. W dalszej kolejności program czuwania przewiduje adorację Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo posłania – wyjaśnia ks. Sapieha.
W niedzielne przedpołudnie poszczególne ruchy i stowarzyszenia podejmą rozmaite posługi ewangelizacyjne zgodnie z własnym charyzmatem. – Niektórzy wezmą udział w niedzielnych Mszach św. w różnych parafiach Zielonej Góry i podzielą się z uczestnikami liturgii swoim świadectwem zaangażowania w życie Kościoła oraz zaproponują zainteresowanym osobom spotkanie i rozmowę w pomieszczeniach parafii. Inni podejmą działania ewangelizacyjne na ulicach miasta albo zapukają do drzwi niektórych mieszkańców Zielonej Góry proponując rozmowę na temat wiary i wspólną modlitwę w gronie domowników – zapowiada rzecznik.
Zwieńczeniem kongresu będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta z okazji Roku Wiary w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Eucharystia rozpocznie się w kościele pw. Ducha Świętego o godz. 16.00.