Uroczysta Msza św., przemówienie inauguracyjne, immatrykulacja alumnów pierwszego roku, wykład „Kłopot ze Zmartwychwstałym” oraz alokucja bp. Stefana Regmunta – to najważniejsze punkty dzisiejszej inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.
9 października inauguracja rozpoczęła się w kościele seminaryjnym od uroczystej Mszy św., której przewodniczył bp Stefan Regmunt. Razem z nim Eucharystię koncelebrowali biskup pomocniczy Tadeusz Lityński i bp senior Adam Dyczkowski oraz wielu kapłanów z całej diecezji. – Chcemy wypraszać dla profesorów, wykładowców i pracowników administracji, a także innych posług Boże błogosławieństwo na wszystkie dni nowego roku akademickiego. Chcemy w sposób szczególny modlić się za naszych studentów, aby wytrwali, aby odkryli to co jest istotą pobytu i studiowania w tym domu ziarna, jak nazywamy każde seminarium - mówił w homilii biskup i zwrócił się do kleryków: - Wykorzystujcie te lata studiów. Bądźcie gorliwi w rozwijaniu swoich talentów. Dzielcie się nimi już teraz, nie czekając, aż ukończycie uczelnię. Dziękujcie Bogu, że posługuje się wami w przeprowadzeniu swojego planu.
Dalsze uroczystości odbyły się na seminaryjnej Auli św. Józefa. W przemówieniu inauguracyjnym rektor Wyższego Seminarium Duchownego odniósł się do rozpoczynającego się w czwartek Roku Wiary, a także podał najważniejsze informacje dotyczące działalności dydaktyczno-wychowawczej w Wyższym Seminarium Duchownym. W poprzednim roku akademickim w seminarium studiowało 75 alumnów na sześciu latach. Kadrę dydaktyczną stanowiło 39 wykładowców i lektorów. – Nasi pracownicy przygotowali w tym roku redakcje sześciu monografii książkowych, współpracowali w kolejnych dwóch oraz opublikowali prawie 40 artykułów książkowych. Został wydany drukiem kolejny tom „Studiów paradyskich”. Nasi wykładowcy wzięli udział w 18 sympozjach, gdzie wygłosili referaty, uczestniczyli także w kilkudziesięciu sesjach naukowych doskonalących ich warsztat naukowy. Prowadzili seminaria magisterskie, które zostały uwieńczone sześcioma pracami magisterskimi – wyliczał ks. Jarosław Stoś i kontynuował: – W seminarium organizowaliśmy wykłady gościnne z zakresu teologii, biblistyki, psychologii oraz szeroko rozumianej kultury. Przeprowadzono kolejne edycje ogólnopolskich konkursów biblijnych dla ministrantów. Istotny udział w formacji mają sztuki piękne, dlatego odnotować należy dwie premiery Teatru Seminaryjnego "Zdumienie" oraz zorganizowanie koncertu muzyki klasycznej w ramach Festiwalu "Muzyka w raju".
Wykład inauguracyjny pt. „Kłopot ze Zmartwychwstałym” wygłosił ks. dr Grzegorz Strzelczyk, który jest prodziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego.
Obecnie w seminarium paradyskim kształci się 54 alumnów. Pierwszy rok studiów rozpoczyna 10 kandydatów. W ostatnim roku akademickim 20 diakonów ukończyło formację w seminarium i przyjęło święcenia kapłańskie.