W naszej diecezji trwa Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji. Dziś w jego ramach rozpoczęło się sympozjum w Rokitnie.
Sympozjum, czuwania modlitewne, nauczania i działania ewangelizacyjne – składają się na diecezjalny Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji, który odbywa się od 11 do 14 października. Dwa pierwsze dni to sympozjum, a dwa ostatnie to czuwanie i ewangelizacja w Zielonej Górze. – Wydarzenia te mobilizują Kościoły lokalne do przemyślenia dotychczasowych działań Kościoła. Wiem, że dzisiaj szczególną rolę ożywiającą Kościół odgrywają ruchy, stowarzyszenia i wspólnoty religijne działające w diecezji. Chcemy, aby one w pierwszej kolejności usłyszały zachętę pasterzy Kościoła i wspólnie z nimi wskazywały drogi dla zdynamizowania naszych działań ewangelizacyjnych – powiedział bp Stefan Regmunt.
W pierwszych dwóch dniach, 11 i 12 października, przewidziano sympozjum, które odbywa się w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Pierwszego dnia odbył się wykład dr. Grzegorza Cyrana pt. „Diecezjalne źródła nowej ewangelizacji”. Prelegent skupił się na postaciach Pierwszych Męczenników Polski. – Chciałbym się przyjrzeć źródłu, które bije niedaleko Rokitna. O ludziach którzy tutaj oddali życie u początku tej historii w której my dzisiaj bierzemy udział. Przelali tutaj krew. I z tej krwi wyrasta posiew naszej wiary – mówił ks. Grzegorz Cyran.
Prelegent odniósł się do słów Jana Pawła II, który w 1997 roku odwiedził Gorzów Wlkp. „Wspólnota Wasza ma za swoich patronów męczenników, którzy - obok św. Wojciecha - są najstarszymi świadkami Chrystusa na ziemi polskiej. Tradycja Kościoła zachowała pamięć tych eremitów: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, którzy żyli tutaj, w waszych stronach, za czasów Bolesława Chrobrego” – mówił Papież Polak.
Zdaniem prelegent powinniśmy jeszcze częściej odnosić się do Pierwszych Męczenników Polskich. – Jeśli pytam o to jakie źródło tutaj bije, to jest to na pewno źródło kontemplacyjne. Jest to na pewno źródło, które mówi nam, że ewangelizacja nie jest procesem chrześcijańskiego uświadamiania świata, ale jest zapraszaniem, wprowadzaniem w bliską relacją z Chrystusem – mówił ks. Cyran.
W czwartkowy wieczór odbyło się czuwanie w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.
Drugiego dnia przewidziane są dwa referaty ks. prof. Denis Biju-Duval: „Istota nowej ewangelizacji” oraz „Kto powinien ewangelizować? Podmioty nowej ewangelizacji”. A także referat ks. dr Andrzeja Sapiehy: „Adresaci nowej ewangelizacji. Przegląd środowisk i sytuacji”. Będzie także czas na panel dyskusyjny poświęcony strategiom nowej ewangelizacji.