Rok Wiary rozpoczęty

Wniesienie ewangeliarza, dokumentów soboru Watykańskiego II, katechizmu katolickiego – to tylko kilka symboli liturgii inaugurującej Rok Wiary w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

11 października w gorzowskiej katedrze uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Stefan Regmunt. – Rok wiary wpisuje się w wielkie rocznicę 50. lecia Soboru Watykańskiego II i 20. lecia wydania Katechizmu. Obie księgi są dzisiaj tu złożone i przypominają nam, że powinniśmy wracać do tych ksiąg, wczytywać się i dzielić się nimi z innymi ludźmi – mówił w homilii biskup.

– Nie jest łatwe bycie uczniem Chrystusa we współczesnym świecie. Żyjemy w społeczeństwie, które z różnych wróciło w dużej części do niewiary – zauważył w homilii biskup i kontynuował: – Widzimy, że w Europie w której tyle otrzymaliśmy od Boga, gdzie jest tyle tradycji chrześcijańskiej, gdzie dotykamy obecności Chrystusa, jest tyle aborcji, jest tyle deprawacji rodziny u walki z życiem.

Biskup zachęcił do zadawania sobie ważnych pytań w Roku Wiary: jaka jest moja wiara? czy cieszę się swoją wiarą? czy nie boję się jej wyznawać? – Wiara i jej wyznawanie powinno być chluba w Chrystusie Jezusie – przypomniał biskup i zachęcał do świadectwa: – Mamy się troszczyć nie tylko o siebie, ale o wszystkich ludzi, aby wszyscy byli zbawieni – przypomniał biskup

Wierni przed złożeniem wyznania wiary otrzymali obrazek z wizerunkiem Chrystusa Pantokratora z sycylijskiej katedry w Cefalu oraz z tekstem modlitwy Credo. Na zakończenie liturgii bp Stefan Regmunt wręczył dokumenty Soboru i księgę Katechizmu Kościoła Katolickiego wspólnocie katedralnej na ręce jednej z rodzin.

W liturgii uczestniczył Miłosz Żurawski ze wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym. – Dla chrześcijanina każdy rok powinien być rokiem wiary. Będąc ostatnio na adoracji spojrzałem na logo Roku Wiary i pomyślałem, że być może Bóg mnie i każdego z nas zaprasza, aby mu na nowo zawierzyć – powiedział w rozmowie z GN i dodał: – Ewangelia powinna być głoszona nie tylko w kościele, ale także poza jego murami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..