Rusza Salon Myśli

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze rusza kolejna edycja spotkań publicystyczno-naukowych. W tym roku będą koncentrowały się wokół Soboru Watykańskiego II.

Salon Myśli to cykl wykładów otwartych organizowany przez Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. E. Stein w Zielonej Górze we współpracy ze Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”. – Celem salonu jest propoagowanie myśli filozoficznej, teologicznej, a także socjologicznej czy też jakiejkolwiek innej dziedziny wiedzy, która podejmuje tematy z pogranicza Kościoła i świata. W historii „Salonu” mówiliśmy już m.in. o języku religijnym, sztuce średniowiecznej, stosunkach polsko-niemieckich itd. Staramy się, by to były nie tylko tematy aktualne, ale także takie, które od zawsze stawiane są przez ludzi wierzących, choćby spór o początek świata – wyjaśnia ks. Andrzej Draguła, dyrektor IFT.

Cykliczne spotkania są adresowane do każdego kto chce poszerzyć swoją wiedzę o świecie, człowieku i Kościele. – To są spotkania o charakterze popularyzatorskim, a więc nie należy się bać, że hermetyczność akademickiego języka nie pozwoli na zrozumienie. Zapraszamy zarówno studentów, jak i nauczycieli, pracowników akademickich, bo ci najbardziej lubią debatować, ale także tzw. przeciętnego wiernego, który interesuje się współczesną debatą na temat miejsca wiary w świecie współczesnym – tłumaczy ks. Draguła.

Warto przyjść, bo na salonowej kanapie zasiadają specjaliści w danej dziedzinie, znawcy tematu znani często z prasy i telewizji. – Wiem, że chętnie do nas przyjeżdżają, bo „na prowincji” bywają chętniej słuchani niż w dużych ośrodkach akademickich. Paradoksalnie, u nas jest mniejsze znudzenie wiedzą – przekonuje dyrektor.

W tym roku organizatorzy z okazji ogłoszenia Roku Wiary oraz 50-lecia inauguracji Soboru chcą podjąć tematy związane z recepcją, nauczaniem, aktualnością Soboru Watykańskiego II. – Rozpoczynamy wykładem ks. prof. Zygmunta Zielińskiego, historyka z KULu, który będzie mówił o polskich reakcjach i ocenach, jakie pojawiły się zarówno w Kościele w Polsce, jak i w środowiskach władzy państwowej. Myślę, że to będzie interesujące spojrzenie na sobór z polskiej perspektywy – zaprasza ks. Draguła.

Najbliższe spotkanie odbędzie się 16 października o godz. 19.30 w Auli Jasnogórskiej parafii pw. Ducha Świętego (ul. Bułgarska 30) w Zielonej Górze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..