Uchwałą z 18 października Senat RP oddał hołd „pierwszej dziewczynie z ludu beatyfikowanej w Kościele polskim”. Okazją stała się 25. rocznica jej beatyfikacji.
„Karolina inspirowała i wciąż żywo inspiruje wiele środowisk i jednostek, wspiera w dobrych wyborach, daje siły młodym zatroskanym o czystość i piękno miłości, pomaga odzyskać nadzieję osobom, które stanęły wobec cierpienia spowodowanego śmiercią najbliższych lub przyjaciół. Dla współczesnych błogosławiona Karolina Kózkówna stanowi wzór do naśladowania, pobudzając do zmiany życia, do odkrywania świata i miłości Boga, do odwagi w obronie swoich przekonań i wartości, do budowania szlachetnej osobowości.” To fragment tekstu podjętej uchwały, za przyjęciem którego głosowało 80 senatorów, przeciw było 2, a wstrzymało się 4.
Debata poprzedzająca głosowanie przebiegała bardzo spokojnie. Wszyscy mócy wyrażali swoje poparcie dla tego dokumentu, jak i swój podziw wobec osoby bł. Karoliny wskazując przede wszystkim na uniwersalne wartości, jakie realizowała patronka młodzieży.
Wojciech Biś Po zakończeniu posiedzenia Senatu, wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej w gmachu Izby Wyższej Parlamentu uroczyście otworzyła wystawę zdjęć „Z przeszłości w przyszłość” autorstwa Bogusława Świtały. Fotografie zostały uzupełnione o eksponaty z życia bł. Karoliny. Swojej radości nie kryła senator Helena Hatka, inicjatorka całego przedsięwzięcia. Głos zabrał m.in. ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. – Myślę, że uchwała Senatu i tutejsza wystawa jest dla wielu zaskoczeniem. Zaskoczeniem, ponieważ Senat RP pochyla się nad 16-lenią dziewczyną i dostrzega wśród wielkich tego świata człowieka, który nie pojawia się na ekranach telewizorów – mówił ks. Szostak.
- Bł. Karolina jest niewątpliwie liderką życia społecznego. Odpowiadała na wiele potrzeb społeczności, w której żyła, walczyła też o swoją godność i czystość, w czym dla nas wszystkich może być przykładem. Cieszę się bardzo z decyzji Senatu, ponieważ jest ona kolejną okazją przybliżenia jej osoby dzisiejszej młodzieży - skomentowała wydarzenie Marta Brodzik z zarządu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którego, bł. Karolina Kózkówna jest patronką.
Pełny tekst uchwały:
UCHWAŁĄ SENATU RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 18 października 2012 r.
z okazji 25. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny
Senat Rzeczypospolitej Polskiej z okazji 25. rocznicy beatyfikacji błogosławionej Karoliny Kózkówny składa hołd Polce męczennicy, pierwszej dziewczynie z ludu beatyfikowanej w Kościele polskim, patronce ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych oraz działań na rzecz pomocy ofiarom przemocy i wypadków komunikacyjnych.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej uważa za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej o tej młodej dziewczynie z niedalekiej przeszłości, której postać zasługuje na szczególną uwagę i może być wzorem do naśladowania dla współczesnych.
Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w prostej, wielodzietnej rodzinie w podtarnowskiej wsi Wał - Ruda. Mimo młodego wieku prowadziła bardzo aktywne działania na rzecz społeczności lokalnej. Była animatorką i liderką życia środowiskowego. Należała do stowarzyszeń młodzieżowych, angażowała się w tworzenie i formowanie nowej wspólnoty parafialnej powstałej z połączenia dwóch miejscowości. Zatroskana o rozwój intelektualny i duchowy swoich rówieśników organizowała dla nich zajęcia, a pomagając w prywatnej bibliotece wuja Franciszka, umożliwiała dorosłym dostęp do wiedzy. Wrażliwa na potrzeby chorych i biednych odwiedzała ich w domach i wspierała w potrzebach. Była przykładem pracowitości i uczciwości oraz poczucia odpowiedzialności za rodzinę.
W swoim krótkim 16-letnim życiu zdobyła sobie powszechne uznanie i szacunek wśród rówieśników i dorosłych przez dojrzałość i piękno swojej osobowości, a także społeczne i religijne zaangażowanie w rozwój drugiego człowieka, przypieczętowane heroiczną walką w obronie swojej godności i honoru, gdy 18 listopada 1914 r. została zaatakowana i w bestialski sposób zamordowana przez carskiego żołnierza.
Oddając hołd błogosławionej Karolinie Kózkównie i wyrażając szacunek dla Niej, Senat Rzeczypospolitej Polskiej czyni to dla uczczenia 25. rocznicy Jej beatyfikacji przez bł. Jana Pawła II, a także wskazania na aktualność Jej postawy i przesłania.
Karolina inspirowała i wciąż żywo inspiruje wiele środowisk i jednostek, wspiera w dobrych wyborach, daje siły młodym zatroskanym o czystość i piękno miłości, pomaga odzyskać nadzieję osobom, które stanęły wobec cierpienia spowodowanego śmiercią najbliższych lub przyjaciół. Dla współczesnych błogosławiona Karolina Kózkówna stanowi wzór do naśladowania, pobudzając do zmiany życia, do odkrywania świata i miłości Boga, do odwagi w obronie swoich przekonań i wartości, do budowania szlachetnej osobowości.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.
Marszałek Senatu
Bogdan Borusewicz