Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze 22 października oficjalnie rozpoczął kolejny, 25. rok studiów. Inauguracja powiązana była z sympozjum „Homo politicus. W trosce o dobro wspólne”.
Pierwszą częścią uroczystości była Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego sprawowana pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy, który modlił się w intencji wszystkich studentów, profesorów i pracowników IFT. Kazanie wygłosił ks. Jan Pawlak. – Przed 25-laty z potrzeby pogłębienia wiedzy religijnej zrodził się pomysł utworzenia instytutu. Miał on formować świeckich do posługi w Kościele i świecie. Tę funkcję sprawuje i dzisiaj, chociaż zmieniły się warunki życia i wyzwania dla chrześcijan – mówił ks. Pawlak i zakończył: – Życzę, aby kolejny rok był czasem zasłuchania się w mówiącego Boga oraz owocnego realizowania usłyszanych prawd.
Konferencja naukowa odbyła się w Auli Jasnogórskiej. – Człowiek jest istotą społeczną i może on rozwijać się przez udzielanie się w swoich funkcjach międzyludzkich. To daje możliwość przeżycia życia w sposób godny i wartościowy zarówno w sprawach codziennych, jak i społecznych – mówił ks. dr Grzegorz Chojnacki. Tę myśl pogłębił jeszcze ks. prof. dr hab. Henryk Wejman, który mówił o styku duchowości i polityki. – Polityka jest dziedziną autonomiczną, co jednak nie oznacza, że może się ona nie kierować zasadami etycznymi i dobrem człowieka. Polityk na pewno będzie bardziej ludzki, gdy będzie człowiekiem bardziej duchowym. Dla polityka miłość do bliźniego powinna być motorem jego aktywności – przekonywał ksiądz profesor.
Organizatorami konferencji był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Teologicznego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Wśród prelegentów byli:
Dr hab. Jarosław Macała (Uniwersytet Zielonogórski) – „Polityka i homo politicus w dobie późnej nowoczesności”
Ks. dr Grzegorz Chojnacki (Uniwersytet Szczeciński) – „Polityka i etyka – razem czy osobno?”
Ks. prof. dr hab. Henryk Wejman (Uniwersytet Szczeciński) – „Duchowość człowieka a polityka”
Prof. dr hab. Jan Szyszko (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) – „Zrównoważony rozwój a dobro wspólne w świetle polityki klimatycznej UE”
Ks. dr hab. Andrzej Draguła (Uniwersytet Szczeciński) – „Protestować czy nie protestować? O odpowiedzialności chrześcijan za obecność sacrum w przestrzeni publicznej”
Ks. dr hab. Edward Sienkiewicz (Uniwersytet Szczeciński) – „Nasze problemy z demokracją”