Nowy numer 48/2020 Archiwum

"Tryptyk rzymski" w MZL przejdź do galerii

„Tryptyk rzymski” w wersji scenicznej zaprezentował 3 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej pochodzący z Zielonej Góry aktor i reżyser teatralny Ryszard Peryt.

Reżyser przedstawił sceniczną interpretację papieskiego dzieła, porównując trzy części tryptyku do trzech gór. Są to góry: natury, kultury i wiary. Aktor zasiadł do szkolnej ławy i wcielił się w rolę ucznia teologii. – Jako senior zasiadam w tej ławie, by odbyć lekcje z dziełem Jana Pawła II, by medytować i kontemplować – mówił Ryszard Peryt.

„Tryptyk rzymski” – osobiste, poetyckie wyznanie wiary Jana Pawła II, zostało opublikowane w 2003 roku. Rozważania egzystencjalne papieża są zawarte w trzech częściach. Pierwsza – „Strumień” – dotyczy piękna, ale i przemijania świata i człowieka. Druga – „Medytacje nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej” – to refleksja o stworzeniu świata i tajemnicy Boga. Trzecia część–  „Wzgórze w krainie Moria” – podejmuje tajemnicę odkupienia i przedstawia historię Abrahama ofiarującego swojego syna Izaaka.

Podczas spotkania, które odbyło się pod honorowym patronatem bp. Stefana Regmunta, można było obejrzeć mitrę papieską, która jest stałym eksponatem w Muzeum Ziemi Lubuskiej. – Muzeum to świątynia sztuki i tu odbywają się różnego rodzaju zdarzenia, takie, jak ten spektakl. Jestem ogromnie dumny z tego, że mamy mitrę w swoich zbiorach. Jesteśmy jedną z nielicznych na świecie instytucji cywilnych, które otrzymały ten piękny dar – zaznaczył dyrektor MZL Andrzej Toczewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama