Nowy numer 47/2020 Archiwum

Pieśnią i farbami o ojczyźnie przejdź do galerii

Koncert galowy V Festiwalu Piosenki Patriotycznej „Vivat Polonia” odbył się 9 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury.

Spotkanie zorganizowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości było okazją do wręczenia nagród w przeglądzie piosenki patriotycznej. Wśród 42 uczestników, czyli łącznie 470 osób, wyłoniono najlepszych wykonawców piosenek i pieśni o tematyce patriotycznej.

Nagrody rzeczowe, puchary i wyróżnienia przyznano w sześciu kategoriach wiekowych: grupy przedszkolne, uczniowie kl. 1-3 i 4-6 szkoły podstawowej, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna oraz seniorzy. Laureatami byli nie tyko soliści, ale również chóry i zespoły muzyczne.

Podczas koncertu galowego wręczono także nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego „Polska moja ojczyzna”. Prace dotyczyły nie tylko kraju. Wielu uczestników zaakcentowało również małą ojczyznę, czyli Głogów. Obydwa konkursy miały na celu szerzenie i uwrażliwianie na wartości patriotyczne oraz zachęcenie młodzieży do aktywnego poznawania historii Polski i regionu, w tym miasta Głogowa.

- Organizatorami festiwalu są w większości nauczyciele i dlatego sztafeta pokoleń w zakresie wychowania patriotycznego jest nam bliska. Staramy się zaszczepić idee patriotyczne  przede wszystkim w młodym pokoleniu, ale do udziału zapraszamy też seniorów – mówi Alicja Szponar, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie.

– Jesteśmy z 17. Gromady Zuchowej „Misiaki - Rozrabiaki” i działamy przy Szkole Podstawowej nr 10. Postanowiliśmy wystąpić na tym festiwalu, bo kultywujemy tradycje historyczne. Zostaliśmy wyróżnieni za nasz śpiew i bardzo się z tego cieszymy. Każdy zuch kocha Boga i Polskę, dlatego pamiętamy o tych wartościach, bawiąc się i ucząc – przekonuje Iwona Gbiorczyk-Zając, opiekunka grupy.

Z wyników konkursów zadowoleni są nie tylko nauczyciele, ale także sami laureaci, którzy dużo pracy włożyli w przygotowanie utworów muzycznych i prac plastycznych.

– Dzisiejsze wyróżnienie jest dla mnie ważne i wyjątkowe. Moja praca, którą tworzyłam przez kilka dni, przedstawia kontur Polski. W nim znajduje się znak Polski Walczącej, kotwica, a z niej toczy się krew, którą przelali nasi przodkowie w walce – mówi Karolina Hoffman z Białołęki.

Laureatów było wielu, ale najlepsi okazali się: grupa „Jabłuszka” z Przedszkola nr 3, chór i solistka Wiktoria Wróbel ze Szkoły Podstawowej w Grębocicach, uczniowie z Gimnazjum w Grębocicach. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych nagrodzona została Julita Woźniak z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi. Wśród seniorów zwyciężył chór "Gaudium".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama