Znamy laureatów konkursu „Ojczyzno ma”, który odbył się 12 listopada w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego.
W finale konkursu uczestniczyło 16 gimnazjalistów, którzy musieli odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących m.in. geografii, administracji, przyrody, historii, Kościoła powszechnego i diecezjalnego. – Celem tego konkursu jest uzupełnianie luki, jaką tworzy MEN poprzez m.in. usuwanie cennych lektur, które mówią o korzeniach i historii Polski, oraz patriotyzmu z programu nauczania – tłumaczy Marek Kuczyński z Akcji Katolickiej.
Religijno-patriotyczny konkurs złożony był z dwóch etapów: parafialno-miejskiego oraz diecezjalno-wojewódzkiego. Pierwszy odbył się w maju i był przeprowadzony m.in. przez parafialne oddziały AK. W etapie drugim uczestniczyli laureaci pierwszego etapu konkursu. – Interesuje mnie tematyka historyczna i patriotyczna, dlatego postanowiłam wziąć udział w tym konkursie. W etapie szkolnym było 112 pytań, ale były łatwiejsze niż dziś. Mimo że nie wygrałam, cieszę się, bo sam udział w tym konkursie jest dla mnie dużym wyróżnieniem – mówiła uczestniczka konkursu, Zuzanna Oleszek.
Finaliści nie mieli łatwego zadania, musieli m.in. wiedzieć, ilu mieszkańców liczy obecnie Polska, który z kronikarzy opisał bitwę pod Grunwaldem czy z jakim zgromadzeniem zakonnym związany jest bp Paweł Socha. – To był obszerny materiał do przygotowania, bo była historia i geografia oraz wiedza o społeczeństwie. Jestem bardzo dumna z córki – mówi Danuta Sieradzka, mama Joanny, zwyciężczyni konkursu. – Nie pamiętam pytań, które mi dzisiaj zadawano. Bardzo się cieszę, że wygrałam – dodaje Joanna Sieradzka.
Miejsce drugie zdobył Mateusz Lewicki z Lubska, a trzecie Agnieszka Jędrzejewska z tego samego miasta. Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy. Nagrodą główną były m.in. tablet i Pismo Święte. Uczestnikom konkursu gratulował i wręczał nagrody bp Adam Dyczkowski.
– Finaliści konkursu świadczą o tym, że dzisiejszemu młodemu pokoleniu nie są obce wartości takie, jak kultura, patriotyzm i chrześcijaństwo. Dzisiaj musimy budować patriotyzm, który patrzy w przyszłość, ale który jest też osadzony w przeszłości i wartościach, które pielęgnuje Kościół katolicki – tłumaczy Urszula Furtak, prezes AK.