Nowy numer 28/2018 Archiwum

Patriotycznie w Tuplicach

11 listopada uczniowie oraz przedstawicie władz lokalnych oddali hołd obrońcom Ojczyzny.

Uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół w Tuplicach wraz z przedstawicielami Urzędu Gminy oraz funkcjonariuszami Straży Granicznej, Urzędu Celnego, Straży Pożarnej i Kolei Państwowych 11 listopada uczestniczyli w uroczystej Mszy Św. w intencji naszej Ojczyzny, by dziękować Panu Bogu za tych, którzy walczyli i za nią życie swe oddali.

Przedstawiciele poszczególnych grup i służb włączyli się w prowadzenie poszczególnych części liturgii, a poczty sztandarowe Zespołu Szkół reprezentowały swoje placówki edukacyjne. Eucharystię celebrował proboszcz, ks. kan. Jerzy Loch, który w kazaniu zwrócił uwagę, że każdy z nas odpowiada za Polskę i ma obowiązek modlić się za Ojczyznę.   11 listopada w Tuplicach
Dariusz Wypych

Po Mszy św. urzędnicy gminy złożyli kwiaty i zapalili znicz na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Dzień później, 12 listopada w Zespole Szkół odbył się apel o tematyce patriotyczno-historycznej, połączony z konkursem pieśni żołnierskiej.

Konkurs był podzielony na trzy kategorie wiekowe: uczniowie klas I-III oraz IV-VI i osobno gimnazjaliści. Zwycięzcami zostały dzieci z kl. III a i V b ze szkoły podstawowej, natomiast w gimnazjum Aleksandra Kowalska z kl. II a.

- Program artystyczny, wspominający dzieje narodu polskiego, miał uświadomić, jak trudna i bolesna była walka o wolność i niepodległość. Dziś spełniły się oczekiwania i marzenia wielu Polaków. Mamy wolną Ojczyznę. Trzeba byśmy o tym pamiętali, uczyli się patriotyzmu i poszanowania wolności - powiedziała Grażyna Kucharczyk, przywołując nauczanie Jana Pawła II.

- Uroczystość stała się wezwaniem do pamięci o tych, którzy zachowali wiarę w odrodzenie naszego narodu. „Żyli dla Polski, walczyli za nią, na bój krwawy wiedli legiony, siali i orali dla Ojczyzny - my zbieramy plony”. Nie wystarczy mówić: demokracja, tolerancja, wolność. Potrzebne są nie tylko słowa, ale czyny. Powinnością naszą jest, więc budowanie swego człowieczeństwa i kształtowanie życia w oparciu o takie wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna - dodaje z przekonaniem mieszkanka Tuplic.

 

  11 listopada w Tuplicach
Dariusz Wypych

  11 listopada w Tuplicach
Dariusz Wypych

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma