Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wcześnie wykryj chorobę i żyj

23 listopada w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie odbyła się konferencja zatytułowana “Wyprzedź raka”.

Nie przemawiają statystyki, nie przemawiają kampanie informacyjne. Polki wciąż lekceważą badania cytologiczne. Na 10 zaproszeń zdecydowana większość ląduje w koszu, trudno się więc dziwić, że na raka szyjki macicy umiera rocznie blisko 2 tys. kobiet. A przecież nowotwór można "wyprzedzić", o czym przekonywali uczestnicy gorzowskiej konferencji, którą zorganizowano z inicjatywy senatora RP Heleny Hatki. Badanie cytologiczne wykrywa nawet wczesne zmiany. Jest bezbolesne i trwa minutę. Na to bezpłatne w ramach programu profilaktycznego do pacjentek wysyłane są zaproszenia. Program finansowany przez NFZ jest adresowany do kobiet w wieku od 25 do 59 lat, które nie wykonały badania w ciągu ostatnich trzech lat.

Cytologia jest badaniem przesiewowym. – Rak szyjki macicy jest we wczesnej fazie rozwoju jest całkowicie wyleczalny. Mamy możliwości stuprocentowego wyleczenia kobiet – mówi Tomasz Opala, zastępca prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Uczestniczy ogólnopolskiej konferencji „Wyprzedź raka” podkreślali, że profilaktykę powinni włączyć się nie tylko ginekolodzy. – Lekarze rodzinni biorący udział w innych badaniach przesiewowych mają dostęp do systemu informatycznego monitorowania profilaktyki, więc wiedzą, czy kobieta była na cytologii – mówi dr Piotr Gratkowski z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Program Profilaktyczny Raka Szyjki Macicy w Gorzowie Wlkp.

Lubuskie zajmuje nadal wysokie miejsce w statystykach umieralności na raka szyjki macicy. – W tej chwili w Polsce w ramach programu 24 procent kobiet wykonuje te badania, chcielibyśmy, żeby to było 75 procent. Wtedy będziemy pewni, że ta choroba zacznie znikać – mówi Jerzy Giermek, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy w Warszawie.

W konferencji wziął udział bp Stefan Regmunt, który jest przewodniczącym KEP ds. Służby zdrowia. – Temat konferencji jest bardzo aktualny, bo mówi o chorobach, które najczęściej dotykają kobiet. To nigdy nie jest obojętne dla Kościoła – przypomniał gość konferencji. Biskup mówił o etycznych aspektach badań profilaktycznych. – Często patrzymy na człowieka tylko od strony fizycznej, w tym przypadku względem choroby, a Kościół mówi o całym człowieku – wyjaśnił bp Regmunt, który zauważył, że w niektórych przypadkach człowiek może zrezygnować z nadmiernej troski o swoje zdrowie. Jako przykład podał stosowanie radioterapii, która szkodzi dziecku pod sercem matki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama