Ok. 100 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. od 23 do 25 listopada wzięło udział w rekolekcjach w Domu „Uzdrowienie Chorych” im. bł. Jana Pawła II w Głogowie.
Rekolekcje poprowadził ks. Stanisław Araszczuk z diecezji legnickiej w której jest odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. – Tematem naszego spotkania jest zagadnienie wiary w związku z przeżywaniem w Kościele „Roku Wiary”. Przez te trzy dni towarzyszą nam słowa, którymi zwracali się apostołowie do Jezusa: „Panie przymnóż nam wiary” – wyjaśnia kapłan i kontynuuje: – Każdy powinien prosić Boga, aby przymnożył nam wiary, abyśmy świadczyli swoim życiem o Jezusie. Nadzwyczajni szafarze w sposób szczególny powinni tę wiarę realizować w swoim życiu.
Od czterech lat jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. posługuje Andrzej Dolny w parafii pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli. – To na pewno jest bodziec do pogłębiania wiary. Jest to oczywiście trudne. Tak jak ksiądz mówił na konferencjach, że jesteśmy słabi, grzeszni i czujemy się niegodni tej posługi, ale Chrystus nas wybrał, abyśmy Go zanosili do innych ludzi. To na pewno zmienia nasze życie w rodzinach i w otoczeniu – tłumaczy Andrzej Dolny i kontynuuje: – W naszej parafii jest sześciu szafarzy. Posługujemy na Mszach św. i jeśli jest mało kapłanów, to pomagamy w rozdzielaniu Komunii św. Oprócz tego też chodzimy do chorych.
W rekolekcjach co roku uczestniczy Aleksander Kusiak z parafii pw. Trójcy Świętej. – Każdy kapłan codziennie sprawuje Msze św., a więc dotyka ciała Pana Jezusa, ma obowiązek raz w roku uczestniczyć w rekolekcjach dla kapłanów, to co dopiero my świeccy. Tym bardziej taki czas zatrzymania jest nam potrzebny, aby podbudować i odnowić swoją wiarę – wyjaśnia Aleksander Kusiak, który jest szafarzem od 9 lat. – Moja wiara przez ten czas bardziej dojrzała. Czerpię dużo z Ruchu Światło-Życie ze wspólnoty Domowego Kościoła. Niemniej jednak posługa przy ołtarzu w parafii dała mi większe poznanie Pana Boga. Czuję się szczęśliwy, a moja wiara stała się bardziej żywa i mam nadzieję jest świadectwem dla innych – dodaje.
Podstawowym zajęciem nadzwyczajnych szafarzy jest wspieranie księży w odwiedzinach chorych, którym zanoszą Komunię św. Służą także pomocą kapłanom w komunikowaniu podczas Mszy św., w których uczestniczy szczególnie duża liczba wiernych.
W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej posługuje aktualnie ok. 300 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Za przygotowanie i formację odpowiedzialny jest ks. dr Zbigniew Kobus.