W Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. 29 listopada odbyła się konferencja „Patroni posługi charytatywnej na ziemi lubuskiej” zorganizowana przez diecezjalną Caritas.
W trakcie konferencji przedstawiono trzy referaty: „Szpitalnictwo w okresie nowożytnym na terenie obecnego województwa lubuskiego” – dr Bożena Grabowska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony, „Z dziejów posługi charytatywnej na ziemi lubuskiej w czasach średniowiecza" – ks. Adrian Put z „Aspektów”, „Cisi Pracownicy Krzyża” – dr Przemysław Słowiński z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. – Posługa charytatywna drugiemu człowiekowi w okresie średniowiecza była jedną z czynności sakralnych. Nie rozdzielano tego tak jak dzisiaj. Nie dbano tylko o ciało czy psychikę, ale dbano o całego człowieka, a więc także o jego wnętrze. Chory czy potrzebujący był zaopatrywany we wszelka możliwą pomoc – mówił ks. Adrian Put.
Na koniec konferencji wręczono nagrody laureatom konkursu fotograficznego „Ocalić lubuskie od zapomnienia”. Przypomnijmy, I miejsce zajął Grzegorz Sawko, a dwa kolejne: Aleksandra Szamreta i Agnieszka Czarnecka. – Wziąłem udział w konkursie bo lubię fotografować. Chciałem poddać weryfikacji to co robię. Cieszę się, że spodobały się jury – mówi Grzegorz Sawko z Białkowa k. Cybinki, który na co dzień jest kuratorem karnym. – Fotografuję od dziesięciu lat głównie przyrodę. Robię to amatorsko. Fotografia to moje drugie życie. Kiedy jest ładna pogoda i wolna chwila to ruszam w teren z aparatem – dodaje.
Celem spotkania, jak powiedział ks. Andrzej Kołodziejczyk wicedyrektor diecezjalnej Caritas, było uświadomienie słuchaczom, że we wszystkich czasach byli i są ludzie, którzy cierpią oraz tacy, którzy czynią dobro. – Dobro nie ma granic i nie ma narodowości – powiedział ks. Kołodziejczyk.
Konferencję zorganizowała Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.