Nowy numer 44/2020 Archiwum

Umocnienie w wierze i miłości

Wizytacja kanoniczna w parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. odbyła się 9 grudnia. Bp Stefan Regmunt przewodniczył niedzielnej sumie, wygłosił homilie, spotkał się z dziećmi i wspólnotami parafialnymi

Wizytacja to odwiedziny wspólnoty parafialnej przez biskupa, określone w prawie kanonicznym. – Biskup danej diecezji powinien odwiedzić wspólnotę parafialną i razem z nią się modlić, dziękować za dobro, które jest czynione na danym terenie i wspólnie z duszpasterzami oraz radą parafialną kreślić program dalszej pracy duszpasterskiej – wyjaśnia bp Stefan Regmunt. Świątynia katedralna nazywana jest Matką Kościołów, czyli najważniejszą świątynią w całej diecezji. Bardzo często odbywają się w niej diecezjalne uroczystości. – Jestem tutaj z przepisu prawnego, ale on wynika również z serca każdego biskupa. Cieszę się, że mogę zobaczyć jak żyją i organizują życie religijne i gospodarcze wierni w parafii katedralnej. Nie traktuję wizytacji jako sprawdzanie, ale jako bycie, przyglądanie się, doradzanie w sprawach koniecznych i słuchanie – dodaje biskup.

Podczas wizytacji biskup Regmunt m.in. przewodniczył niedzielnej sumie, spotkał się z wspólnotami i dziećmi. Podczas homilii zwrócił m.in. uwagę na potrzebę zaangażowania rodziców w wychowanie religijne dzieci. – Drodzy rodzice, dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że bez przykładu, zachęty, inicjatywy rodziców, nie jest łatwo dzieciom zbliżać się do Pana Boga. Jesteśmy pełni podziwu dla tych rodziców, którzy modlą się razem z dziećmi i przychodzą już z najmłodszymi do świątyni – mówił biskup.

Parafia katedralna liczy 9500 mieszkańców. W parafii funkcjonują wspólnoty m.in. Żywy Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Apostolat Maryjny, Odnowa w Duchu Świętym, Dzieci Maryi i Klub Inteligencji Katolickiej. – Parafianie są przywiązani i dumni z przynależności do parafii katedralnej. Ważne jest, by podczas wizytacji biskup umocnił parafian w wierze i miłości, wygłosił słowo Boże, sprawował sakramenty i spotkał się z całą wspólnotą – zauważa ks. proboszcz Zbigniew Kobus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama