GN 3/2019 Archiwum

Gorzów Wlkp.: stan wojenny pamiętamy!

- Dzisiejszy dzień woła: nie traćcie nadziei! Macie być ludźmi wolnymi, którzy nie godzą się na zło. O to walczyliśmy – mówił w kazaniu ks. prał. Witold Andrzejewski.

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia w gorzowskiej katedrze ks. prał. Witold Andrzejewski przewodniczył okolicznościowej Mszy św. Kapelan Solidarności wspominał tamte tragiczne dla Polski wydarzenia.

- 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 500 wozów bojowych, 1,5 tys. czołgów pojawiło się na ulicach. Według oficjalnych danych zginęło wtedy ok. 90-100 osób, a ok. 10 tys. opozycjonistów znalazło się w więzieniach. Zaczęły się represje, aresztowania, a później zapaść gospodarcza i podwyżki żywności - wyliczał ks. Andrzejewski.

"Blizny" tamtego czasu nosi na sobie również i sama katedra. W dwóch witrażach są ślady po pojemnikach z gazem, które wstrzeliwano do wnętrza katedry 31 sierpnia 1982 r.

- Niestety coraz mniej o tych wydarzeniach pamiętamy. To znak obojętności. Zobaczcie, dzisiaj nie ma pocztu sztandarowego żadnej z gorzowskich szkół. Może dyrekcje szkół zaraziły się już programem prezentowanym przez MEN? To sposób niszczenia historii Polski - mówił z naciskiem kaznodzieja.

W dalszej części kazania ks. Witold Andrzejewski wspomniał, że 30 lat temu ludzie potrafili zrzucić jarzmo komunistycznej władzy i chociaż wielu opłaciło to więzieniam Po modlitwach uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod tzw. Białym Krzyżem Solidarności   Rocznica Stanu Wojennego
Po modlitwach uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod tzw. Białym Krzyżem Solidarności
ks. Tomasz Sałatka
i i szykanami, ostatecznie wygrali. Wygraliśmy wszyscy.

- Wielu 13 grudnia 1981 r. straciło nadzieję, że może w Polsce być inaczej. Dziś również widać ten brak nadziei! Nie da się żyć bez nadziei, bo bez niej stajemy się niewolnikami. Dzisiejszy dzień woła: nie traćcie nadziei! Macie być ludźmi wolnymi, którzy nie godzą się na zło. O to walczyliśmy - mówił w kazaniu ks. prał. Witold Andrzejewski.

Po modlitwie uczestnicy przeszli na miejski rynek pod Krzyż Solidarności, pod którym zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy