W IV Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wlkp. 14 grudnia odbył się V Konkurs Teatralny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych pt. „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”.
W auli IV LO wystąpili aktorzy z sześciu szkół: I Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych. - Miłość jest pojęciem złożonym i wieloznacznym, w jej definicji zawrzeć można troskę, opiekę, przyjaźń, dobroć, zaufanie, zaangażowanie, pożądanie i wiele innych. Miłość między dwojgiem ludzi: kobietą i mężczyzną może być czymś pięknym i wyjątkowym na każdym jej etapie: wtedy gdy się rodzi i dojrzewa, gdy zauroczenie przeradza się w zaangażowanie, by w pełni wyrazić się w małżeństwie i rodzicielstwie - mówi o celach konkursu Iwona Filon-Król ze Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna i kontynuuje: - Miłość nie jest dla młodych ludzi uczuciem obcym. To temat wielu setek wierszy, bajek, opowiadań, historii, scenariuszy filmowych. Setek historii, w których pary wyznają sobie uczucie, by zakończyć się happy endem oraz pięknym „i żyli długo i szczęśliwie”. Ale czym jest ten happy end naprawdę? Konsekwencją miłości jest małżeństwo i rodzina. W małżeństwie tworzy się trwała więź między dwojgiem ludzi, dokonuje się dawanie i przyjmowanie miłości, powstaje bliskość seksualna wyrażająca się oddaniem, czułością, opiekuńczością i zaangażowaniem. Ze szczególnej więzi małżonków powstaje nowe życie, kształtuje się rodzina. Rodzina, która jest optymalnym środowiskiem rozwoju dla dzieci i młodzieży by wzrastały w miłości i do miłości. Miłości pięknej, dojrzałej i odpowiedzialnej za drugiego człowieka.
Występy młodzieży oceniało jury w składzie: Bożena Pomykała-Kukorowska – aktorka Teatru im. J. Osterwy, Jolanta Szeliga-Bujak – reżyser Teatru „Maski i Twarze”, Monika Józwa z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., a także Iwona Filon-Król ze Stowarzyszenia im. Brata Krystyna. - W wielu młodzieżowych gazetach i programach telewizyjnych propagowana jest miłość dyskotekowa: tania, szybka, bez zobowiązań, dająca przyjemność zmysłową, a nie rodząca trwałego uczucia, więzi. A przecież największym pragnieniem człowieka jest kochać i być kochanym. Młodzi ludzie mogą bardzo dużo powiedzieć o miłości. I chcieliśmy, żeby opowiedzieli nam o miłości prawdziwej, niekiedy trudnej, pełnej zmagań i cierpienia, ale pięknej i odpowiedzialnej - tłumaczy I. Filon-Król.
Najlepsze przedstawienie to „Pąsowa sukienka” zaprezentowane przez uczniów IV LO. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z przedstawieniem: „Wiara i nadzieja”, a trzecie młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z prezentacją „Bo to jest moja prawdziwa rodzina”.
– Dziękujemy wszystkim uczniom, opiekunom, nauczycielom i dyrektorom szkół zaangażowanym w przedsięwzięcie – mówi Iwona Filon-Król/
Wręczenie nagród odbędzie się 18 grudnia o godz. 10.30 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp.
V Konkurs Teatralny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych
Przegląd odbył się pod hasłem: „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”
Iwona Filon-Król / GN
Konkurs zrealizowano w ramach X Miejskiej Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej „Obudź się! – 2012” sfinansowany ze środków Miasta Gorzowa Wlkp. i Stowarzyszenia im. Brata Krystyna.
V Konkurs Teatralny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych
Przegląd odbył się pod hasłem: „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”
Iwona Filon-Król / GN