Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ekspiacja za atak na obraz Maryi

- Zwracam się do Was, drodzy Duszpasterze i Diecezjanie, o podjęcie modlitwy ekspiacyjnej w związku z zaistniałą profanacją obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze - prosi bp Stefan Regmunt.

Drodzy Diecezjanie

Nie milkną słowa protestu w związku z profanacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy jasnogórskiego sanktuarium.

Próba zniszczenia obrazu, który dla wierzących Polaków jest narodową relikwią i symbolem wiary, stanowi dla nas bolesne doświadczenie, tym trudniejsze, że przeżywane w bliskości Świąt Bożego Narodzenia.

Dokonana profanacja wpisuje się w łańcuch agresywnych wypowiedzi i zachowań kierowanych w stronę Kościoła, osób duchownych, wiernych świeckich, symboli wiary oraz miejsc szczególnej czci religijnej.

Dopuszczają się ich i propagują je osoby, które nierzadko reprezentują wysokie urzędy i instytucje, a od których należałoby oczekiwać woli budowania dobra wspólnego, a także postawy szacunku dla odmiennych niż własne przekonań.

Tę agresywną postawę upowszechniają niektóre media, co buduje w społeczeństwie klimat przyzwolenia na brutalne traktowanie osób i instytucji reprezentujących odmienne poglądy.

Bp Stefan Regmunt prosi diecezjan o modlitwę   Bp Stefan Regmunt prosi diecezjan o modlitwę
ks. Witold Lesner/GN
Wszystko to rodzi w nas ból i poczucie upokorzenia oraz pobudza do szczególnej refleksji W obliczu pewnej bezradności wobec przemocy, kłamstwa, nienawiści, odkrywamy modlitwę jako pierwszą i najskuteczniejszą odpowiedź, jakiej możemy udzielić by bronić dobra. Mówił na ten temat Ojciec Święty Benedykt XVI w katechezie podczas audiencji ogólnej 12 września 2012 r.

W duchu tych słów Ojca Świętego zwracam się do Was, drodzy Duszpasterze i Diecezjanie, o podjęcie modlitwy ekspiacyjnej w związku z zaistniałą profanacją obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

Polecam, by we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, po zakończeniu Mszy św. przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odśpiewano Suplikacje i odmówiono Litanię loretańską do Matki Bożej lub rozważono jedną z tajemnic Różańca świętego.

Zapewniam o mojej duchowej jedności z Wami, modląc się, aby Matka naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa - którą w tych dniach będziemy szczególnie wspominali - nadal odbierała należną cześć i była wzorem i wsparciem na drodze świętości. Niech razem z tą intencją towarzyszy nam prośba skierowana do Boga o miłosierdzie dla sprawców profanacji i dla całego świata.

 

Z pasterskim błogosławieństwem

+Stefan Regmunt

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama