Nowy numer 44/2020 Archiwum

Odznaka dla pasterza diecezji

W Winnicy „Stara Winna Góra” w Górzykowie 19 grudnia odbyło się wigilijne spotkanie radnych województwa lubuskiego. Wziął w nim udział bp Stefan Regmunt.

Podczas XXXIII Sesji Sejmiku radni jednogłośnie przyznali biskupowi Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. – Gratuluję, odznaczenie to dowód uznania nie tylko za działalność na rzecz transplantologii, ale również za wiele ważnych spraw dla województwa lubuskiego – powiedział przewodniczący Sejmiku Tomasz Możejko.

Dokładnie 19 stycznia styczniu 2013 roku minie pięć lat od ingresu bp Stefana Regmunta w gorzowskiej katedrze. Przez ten czas obecności w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Regmunt wyświęcił wielu kapłanów, ustanowił nowe parafie, dekanaty i sanktuaria. Podjął wiele ważnych decyzji i inicjatyw apostolskich dotyczących naszego życia religijnego. 20-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w 2009 roku, otwarcie synodu metropolitalnego w gorzowskiej katedrze w 2010 roku, poświęcenie figury Chrystusa Króla w Świebodzinie w 2010 roku, rozpoczęcie peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji w 2011 roku, święcenia biskupie ks. Tadeusza Lityńskiego w 2012 roku, Kongres Stowarzyszeń, Ruchów i Wspólnot dla Nowej Ewangelizacji w 2012 roku – to tylko kilka znaczących wydarzeń minionych pięciu lat.

Bp Stefan Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 r. w Krasnymstawie. W 1969 roku rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1976 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. W 1981 roku rozpoczął studia z psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów uwieńczonych doktoratem pełnił w latach 1986-92 funkcje prefekta i wicerektora Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. 3 grudnia 1994 roku Jan Paweł II powołał ks. prał. dr. Stefana Regmunta do posługi biskupiej, ustanawiając go biskupem pomocniczym legnickim. 29 grudnia 2007 roku w Legnicy ogłoszono nominację bp Stefana Regmunta na ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Stefan Regmunt jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Służby Zdrowia, a także członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Odznakę za Zasługi dla Województwa Lubuskiego nadaje się osobom fizycznym, instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym i zawodowym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności zawodowej i społecznej, względnie realizacją swoich zadań na rzecz województwa lubuskiego wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju województwa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama