Pomóż dziś najmniejszym

Po wieczerzy wigilijnej pójdziemy do kościoła na Pasterkę. W tę szczególną noc taca w całej diecezji przeznaczona jest na Diecezjalny Fundusz Ochrony Matki i Dziecka im. bp. Wilhelma Pluty.

Zadaniem Funduszu, który został utworzony pod koniec 1996 roku, jest finansowe wspieranie różnych dzieł związanych z szeroko rozumianą troską o rodziny i życie. – Pomoc dzięki wsparciu diecezjan otrzymuje m.in. Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Gorzowie Wlkp., który przygotowuje pary do adopcji, Ruch Obrony Życia „Gaudium Vitae” z Zielonej Góry, który pomaga głównie samotnym matkom i ubogim rodzinom wielodzietnym, a także Dom Samotnej Matki w Żarach. Wspieramy także takie działania jak np.: Festiwal Życia, czy rekolekcje, szkolenia i konferencje – tłumaczy ks. Mariusz Dudka, dyrektor Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin, który wraz z komisją funduszu dysponuje środkami. – Wiele dziś mówi się o kryzysie rodziny, nasz fundusz jest małym narzędziem, które wiele zmienia, począwszy od formacji do sakramentu małżeństwa, a na pomocy rodzinie skończywszy. Składając ofiarę podczas tej Mszy św. można poczuć się jak pasterz, który dostrzegł ubóstwo Nowonarodzonego – dodaje.

Dzięki Domowi Samotnej Matki wiele kobiet w ciąży zdecydowało się urodzić i wychowywać dziecko lub w ostateczności oddać je do adopcji. – Będąc w tym domu kobiety mogą odnaleźć się w niełatwej dla nich sytuacji życiowej. Tu odkrywają radość macierzyństwa, odbudowują zerwane więzi rodzinne oraz podejmują walkę o własne godne życie. Czas Świąt Bożego Narodzenia jest czasem szczególnym, rodzinnym. Przypomina nam, że życie jest darem Bożym i mamy je otaczać troskliwą opieką, choć w wielu przypadkach poczęty człowiek staje się przyczyną wielu trudności dla niektórych rodzin lub samotnych matek. Pasterka upamiętnia czuwanie modlących się w Betlejem pasterzy, którzy wyczekiwali narodzin Bożego Dzieciątka, dlatego czuwajmy jak pasterze, wyczekujmy na Niego z radością i wspierajmy nowe życie. Chrońmy macierzyństwo oraz ojcostwo także wtedy, gdy nie jest oczekiwane, bo przecież gdzie rodzi się życie, tam jest radość. Każdy datek podarowany na tacę pasterkową wspiera życie poczęte i daje możliwość kobietom odnalezienia się w macierzyństwie – zauważa Dorota Ławniczak, kierownik Domu Samotniej Matki w Żarach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..