Nowy numer 3/2019 Archiwum

Pomagają rówieśnikom z Wietnamu

Kolędowanie misyjne w parafii pw. św. Michała Archanioła w Kwielicach rozpoczęło się 27 grudnia i potrwa do 6 stycznia. Kolędnicy misyjni głoszą Dobrą Nowinę rodzinom w parafii, a także zbierają ofiary na pomoc dla dzieci z Wietnamu

Grupy kolędnicze liczą zwykle kilkoro dzieci. Jest Maryja z Dzieciątkiem, Józef, pasterze, Trzej Królowie oraz kolędnicy przebrani w stroje, kraju, któremu pomagają. W tym roku jest to Wietnamczyk lub Wietnamka, bo pomoc kierowana jest właśnie do dzieci z Wietnamu. W kraju tym dzieci sieroty i dzieci porzucone przez rodziców, które zamieszkały na ulicy, nazywane są pogardliwie „Diu Doi”, czyli pył ulicy. Dzieci, żeby przeżyć, muszą żebrać lub pracować – czyszczą buty, myją szyby samochodowe, zbierają złom i przeszukują kosze na śmieci.

Kolędnicy misyjni z parafii w Kwielicach bardzo dobrze wiedzą, komu i dlaczego pomagają. Na temat Wietnamu, warunków życia w tym kraju, jego problemów gospodarczych, politycznych i ekonomicznych, dowiedziały się podczas zajęć na Szkolnym Kole Misyjnym. Kolędnicy są wrażliwi nie na krzywdy dzieci z Wietnamu, ale dostrzegają również problemy w swoim otoczeniu, dlatego odwiedzają osoby starsze, samotne i chore. – Do parafii należy siedem wsi: Kwielice, Obiszów Duży, Obiszów Mały, Duża Wólka, Turów, Kurów Mały i Ogorzelec, i w każdej z nich jest grupa kolędnicza. Dzieci kolędują już siódmy raz i robią to bardzo chętnie. Śpiewają kolędy z osobami, które odwiedzają, przedstawiają krótki program kolędniczy i zostawiają misyjną pamiątkę. W tym roku jest to szopka - domek wietnamski. Pomagają również misjonarzowi ks. Mirosławowi Żadziłko – wyjaśnia siostra Celina Torończak, opiekująca się Kołem Misyjnym w Szkole Podstawowej w Grębocicach i w parafii w Kwielicach.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy