Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wystawa o żołnierzach AK

Ekspozycję składającej się z 30 plansz można oglądać do 15 stycznia w bibliotece im. Herberta

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. od 3 do 15 stycznia można oglądać wystawę „Ocalić od zapomnienia”. Na 30 planszach przedstawiono opowieść o żyjących dziś na Kresach Wschodnich II RP Weteranach Armii Krajowej. – Zdjęcia w większości powstały na Białorusi, gdzie mieszka dziś 10 proc. naszych rodaków – mówi Sebastian Pieńkowski, szef Klubu Gazety Polskiej i radny Miasta Gorzowa Wlkp., współorganizator wystawy. – Żołnierze AK, którzy walczyli o wolność Polski, teraz tam są tam zupełnie zapomniani. Żyją często w skrajnej nędzy, w skandalicznych warunkach. Władze białoruskie o nich nie dbają, ale i nasz rząd zapomniał – dodaje S. Pieńkowski.

Portrety Kresowych Żołnierzy w większości wykonane zostały w ciągu dwóch ostatnich lat przez Piotra Kurpaskę. Zrobiono je podczas ich pobytów w Ojczyźnie, jak również podczas licznych wyjazdów członków Stowarzyszenia Odra – Niemen na Kresy. Zdjęcia ukazują również ich domy, spotkania, radości i smutki. Fotografie uzupełnione są tekstami przybliżającymi powojenne Fotografie przedstawiają portrety, spotkania i wydarzenia weteranów   Zdjęcia żołnierzy AK
Fotografie przedstawiają portrety, spotkania i wydarzenia weteranów
Agnieszka Dobosiewicz
losy Kresowych AK-owców.

- Zależy nam, aby wystawę zobaczyło jak najwięcej młodych Polaków. By nauczyciele przyprowadzili uczniów i mówili im o walce żołnierzy Armii Krajowej o wolność Polski. To dobry sposób na kształtowanie patriotyzmu – zachęca Sebastian Pieńkowski.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Odra – Niemen, Stowarzyszenie Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej oraz Klub Gazety Polskiej w Gorzowie. Wystawa powstała m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma