Nowy numer 48/2020 Archiwum

Mocniej kochać Kościół

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana także Świętem Trzech Króli, w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu jest także dniem, w którym seminaryjna wspólnota przeżywa obrzęd kandydatury braci V roku do święceń diakonatu.

Uroczystej Eucharystii, w trakcie której 11 alumnów wyraziło swoje pragnienie i gotowość bezpośredniego przygotowania się do święceń, przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W swojej homilii podkreślił potrzebę nieustannego podążania za Chrystusem na wzór Mędrców ze Wschodu, którzy podążali za gwiazdą. „Dzisiejszy świat nie jest skłonny do tego, żeby skłaniać głowę przed Dzieciątkiem leżącym w żłobie. Tymi, którzy mają dawać świadectwo swojej wiary przez postawę pokory wobec Boga, są kapłani, a dziś w sposób szczególny obecni tutaj kandydaci do stanu duchownego” – kontynuował bp Tadeusz Lityński.

 

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu   Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu
Kandydatura do święceń diakonatu
Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

W trakcie Liturgii na pamiątkę darów złożonych Dzieciątku przez Mędrców tradycyjnie odbył się także obrzęd 

poświęcenia kredy do oznaczania drzwi domów i kadzidła. Drzwi oznacza się, aby pokazać, że przyjęliśmy nowonarodzonego Chrystusa. Litery pisane na drzwiach są skrótem od słów "Christus mansionem benedicat" (Niech Chrystus błogosławi mieszkanie) lub oznaczają pierwsze litery imion, jakie tradycja nadała Mędrcom. Spalanie w domu poświęconego kadzidła symbolizuje rangę mieszkania jako Kościoła domowego.

 

Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu   Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu
Kandydatura do święceń diakonatu
Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu

Przed kandydatami rozpoczął się teraz bezpośredni okres przygotowania do przyjęcia święceń diakonatu. Poprzez kandydaturę Kościół dał wyraz zaufania tym alumnom, a oni są wezwani do tego, aby swoim życiem jeszcze pełniej odpowiadać na Boże powołanie i mocniej kochać Kościół.

Prosimy o modlitwę w intencji kandydatów, aby czas przygotowań do święceń został przez nich dobrze wykorzystany, abyśmy już w maju mogli się cieszyć 11 nowymi diakonami, którzy będą pewni swojego wyboru i będą odważnie kroczyć za Chrystusem.

 

 

 

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama