Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sięgnęli do polskich tradycji przejdź do galerii

Maryja, Józef, anioł, pastuszek, śmierć, diabeł – w tradycyjne stroje kolędników przebrały się 7 stycznia dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Czerwieńsku k. Zielonej Góry. Rano kolędowały w szkole, a przed południem pod urzędem gminy i na ulicach swojego miasta.

Kolędowanie w szkole i na ulicach miasta odbyło się dzień po uroczystości Objawienia Pańskiego. – To wspólna inicjatywa naszego księdza proboszcza, katechetów i innych nauczycieli – wyjaśnia dyrektor Jacek Gębicki. – Chcemy uczyć dzieci polskich chrześcijańskich tradycji, a starszym przypomnieć, jak to kiedyś kolędowało się w wioskach i miastach – dodaje proboszcz ks. Paweł Konieczny.

W Polsce, jak zauważa dyrektor szkoły, śpiewanie kolęd i kolędowanie po domach to piękna i wartościowa tradycja. – Niestety w ostatnich latach odchodzi w zapomnienie na rzecz innych zwyczajów przychodzących z zagranicy np. halloween. Doszliśmy więc do przekonania, że trzeba sięgnąć do tych naszych polskich tradycji i korzeni – mówi dyrektor.
Sięgnęli do polskich tradycji   Kolędowanie uczniów na ulicach Czerwieńska k. Zielonej Góry Krzysztof Król / GN
Dzieci ćwiczyły kolędy już od początku grudnia. Nie tylko na lekcji religii, ale także na muzyce i katechezie. – Rewelacyjnie się poprzebierali. Prawie każdy ma jakiś element stroju – zauważa pedagog Monika Szymańska. – Najpierw każda klasa wylosowała kolędę, a później ćwiczyła jej śpiewanie nie tylko na lekcjach religii, ale także muzyki czy lekcjach wychowawczych – dodaje.

Dzieci śpiewały kolędy najpierw na przerwach, a o godz. 11.00 spotkały się z władzami miasta i mieszkańcami pod urzędem gminy.

 

Sięgnęli do polskich tradycji   Kolędowanie uczniów na ulicach Czerwieńska k. Zielonej Góry Krzysztof Król / GN

– Dziś idziemy do naszych włodarzy i mieszkańców, aby wspólnie śpiewać kolędy czyli radować się z narodzenia Pana Jezusa. To piękna tradycja, którą chcemy zaszczepić w dzieciach – wyjaśnia pomysłodawczyni kolędowania katechetka Wanda Gola.

Na zakończenie dzieci śpiewające kolędy przeszły ulicami miasta.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama