Najlepsze grupy kolędnicze i jasełkowe z całego województwa lubuskiego spotkały się 11 stycznia w Sulęcinie, aby zaprezentować swoje przedstawienia opowiadające o historii Bożego Narodzenia. W finale wystąpiło ok. 360 dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.
W prezentacjach uczestniczą co roku grupy kolędnicze i teatry jasełkowe ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. W tym roku w finale wojewódzkim XXIII Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych wzięło udział 13 zespołów. – Najpierw były eliminacje w powiatach. Zwycięskie zespoły prezentują się dziś na scenie – wyjaśnia Paulina Solska z Regionalnego Centrum Kultury i Animacji w Zielonej Górze i kontynuuje: – Celem tego przeglądu jest przypomnienie pięknych polskich tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, a także po prostu spotkanie. Chodzi nam o to, żeby grupy się miały okazję się wzajemnie poznać i zobaczyć co robią ich rówieśnicy z całego województwa. To także okazja do wymiany doświadczeń dla instruktorów oraz skorzystania z fachowej rady jurorów.
W skład jury wchodzi instruktor teatralny Kazimierz Rodak, który był inicjatorem I Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych w lubuskiem, a także Barbara Bednarek z Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., Leszek Bończuk z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, Bartłomiej Skrzypczak z Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, a także urszulanka s. Marii Piętak z Wydziału Nauki Katolickiej kurii biskupiej w Zielnej Górze. Jury oceniając występy bierze pod uwagę m.in. oryginalność scenariusza i walory dramaturgiczne przedstawienia, zamysł inscenizacyjny, reżyserię. Nie bez znaczenie pozostaje też oprawa plastyczna, stroje, a także ruch sceniczny i oprawa muzyczna. Dla s. Marii Piętak ważne jest także przesłanie. – Zawsze patrzę, czy to jest tylko występ artystyczny, czy też przedstawienie niosące w sobie orędzie zbawcze? Z radością stwierdzam, że to drugie – przyznaje s. Maria Piętak.
Przedstawienia przygotowywane były w sposób tradycyjny oraz nowoczesny. W tradycyjną stronę poszedł Zespół Teatralny „A… psik” z Zespołu Szkół w Witoszynie. – Jesteśmy na konkursie po raz pierwszy. Oczywiście przedstawialiśmy jasełka dla szkoły i społeczności lokalnej, ale do rywalizacji stanęliśmy po raz pierwszy. Dzieci są coraz lepsze i dlatego zdecydowaliśmy się wystąpić – wyjaśnia Beata Jadczak-Kustra i kontynuuje: – Warto przybliżać dzieciom i młodzież tą piękną tradycję, aby o niej nie zapomnieli i ją kultywowali. Historia Bożego Narodzenia, mimo, że ma już ponad tysiące lat, nigdy nie stanie się nudna. Jest tak przejmująca, że każdy kto ją czyta i ogląda bierze coś dla siebie. Oczywiście robiąc jasełka trzeba mieć pomysł, żeby widownia się nie nudziła.
Nagrodę Finansową Dyrektora Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze :
Teatr Małe Conieco - Publiczne Gimnazjum w Czarnownicach – 500 zł
Grupa Teatralna – Zespół Edukacyjny w Trzcielu – 450 zł
Nagrodę Starosty Powiatu Sulęcińskiego :
Sowizdrzałki – Publiczna Szkoła Podstawowa w Drzonkowie
Nagrodę Burmistrza Sulęcina:
Mali Kolędnicy – Szkoła Podstawowa w Wicinie
Nagrodę Przewodniczącego Rady Miejskiej w Sulęcinie:
Bajubaj – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bobrówku
Nagrodę Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.:
Zespół Jasełkowy – Szkoła Podstawowa w Sulęcinie
Nagrodę Dyrektora Sulęcińskiego Ośrodka Kultury:
Szkrab – Młodzieżowe Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze
Pozostałym zespołom Rada Artystyczna przyznała wyróżnienia oraz nagrody książkowe i ufundowane przez ks. Biskupa Diecezjalnego dra Stefana Regmunta:
Młodsza Grupa Teatralna Maska – Miejski Dom Kultury w Rzepinie
Zielony Teatrzyk – Szkoła Podstawowa w Łagowie
Dzieci z Klasy VI B – Szkoła Podstawowa nr 8 w Żarach
Katharsis – Zespół Szkół w Bogdańcu
A….Psik – Zespół Szkół w Witoszynie
Kółko Teatralne „Plamka” – Ośrodek Kultury i Sportu w Nowym Miasteczku