Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sława Bogu!

Kolędy po rosyjsku, ukraińsku i polsku wybrzmiały w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego 20 stycznia. "Wieczór kolęd" zorganizował ks. Andrzej Dudra, proboszcz prawosławnej parafii św. Mikołaja w Zielonej Górze.

W Tygodniu Modlitwy o Jedność Chrześcijan przedstawiciele równych wyznań chrześcijańskich spotkali się na wspólnym kolędowaniu. Wieczór uświetniły występy trzech zespołów: Chóru Studenckiego św. Tatiany działającego przy prawosławnej parafii św. Jana Klimaka w Warszawie, Młodzieżowego Chóru Chłopięcego „Junacy” z Ivanafrankijska na Ukrainie i chóru duchowieństwa dekanatów lubińskiego i zielonogórskiego prawosławnej diecezji wrocławsko-szczecińskiej.

Wśród 16 utworów chórzystów z Warszawy znalazły się m.in. "Christus radiłsja" czy "Nowa radost stała". Zespół tworzy 25. prawosławnych studentów z warszawskich uczelni, którzy regularnie śpiewają podczas Świętej Liturgii w stołecznej cerkwi. Dyrygentem Chóru Studenckiego św. Tatiany jest lektor Rafał Dmitruk.

Kolędy u prawosławnych   Kolędy u prawosławnych
Chór Studencki św. Tatiany działający przy prawosławnej parafii św. Jana Klimaka w Warszawie
ks. Witold Lesner/GN
Wyjątkowym gościem wieczoru był Młodzieżowy Chór Chłopięcy „Junacy” z Ivanafrankijska na Ukrainie. Tworzy go ponad 50 śpiewaków w wieku od 8 do 19 lat, z których tylko część mogła przyjechać do Polski. Pod dyrekcją Iryny i Iremy Pawlyk młodzież zaspiewała siedem utworów, m.in. "Dobryj weczer Tobie Pane chospodarju" i "Nowa radyst stała".

Na zakończenie zaśpiewali duchowni dwóch dekanatów, lubińskiego i zielonogórskiego, diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Duchowni na co dzień posługują w parafiach w Przemkowie, Legnicy, Studzionkach, Zgorzelcu czy Lubinie.

Wieczór kolęd miał wymiar ekumeniczny. Wzięli w nim udział duchowni prawosławni, rzymskokatoliccy z bp. Pawłem Sochą i polskokatolicki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama