Nowy numer 48/2020 Archiwum

Powtórka z historii Polski

Nie wszyscy uczniowie w ferie odpoczywają. Niektórzy maturzyści spędzają każdą wolną chwilę nad książkami. Z konkretną propozycją do młodych gorzowian wyszedł Instytut Pamięci Narodowej. 22 i 23 stycznia odbyły się warsztaty dla maturzystów: "Powtórka z najnowszej historii Polski".

Na warsztaty poświęcone najnowszym dziejom Polski, uczniów klas maturalnych zainteresowanych historią oraz wiedzą o społeczeństwie, zaprosiło Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Szczecinie.

Warsztaty nie odbywają się po raz pierwszy. – Z nasza propozycją wychodzimy już kolejny rok. Warsztaty spodobały się młodzieży i postanowiliśmy je kontynuować. Takie nietypowe lekcje historyczne prowadzimy nie tylko w Gorzowie Wlkp., ale także w Szczecinie, Koszalinie i Kołobrzegu. W szkole nie jest łatwo zrealizować materiał dotyczący najnowszej historii, dlatego wychodzimy z pomocną ręką uczniom – wyjaśnia Grzegorz Czapski, historyk z biura edukacji publicznej IPN w Szczecinie.

W ciekawy sposób historycy przybliżyli maturzystom dwa tematy: „Polska i Polacy w czasie II wojny światowej” i „Polska Ludowa”. – Na początku zajęć zrobiliśmy wstępny test, aby zorientować się jaki jest stan wiedzy tych konkretnych maturzystów. Są to osoby które chcą zadawać maturę z historii lub wiedzy o społeczeństwie i ich wiedza jest duża, ale jest wiele do zrobienia – zauważa historyk.

Wielkich tłumów nie było, ale ci co przyszli nie żałowali. – Będę zdawać maturę z historii i bardzo mi zależy na jak najlepszym wyniku. W ogóle nauka historii to dla mnie przyjemność, a tu jeszcze zajęcia są prowadzone w ciekawy sposób – zauważa Lucyna Krzyżanowska z III Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., która po maturze zamierza studiować socjologię.

Warsztaty odbyły się w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wlkp.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama