Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wspominamy Kardynała

23 styczna 2013 roku o godz. 21.30, w szpitalu przy ul. Płockiej w Warszawie, zmarł kard. Józef Glemp. Miał 83 lata.

„Człowiek zasłużony dla Kościoła i dla Polski” – tak określa kard. Józefa Glempa bp Adam Dyczkowski. – Zawsze spokojny, zawsze opanowany, zawsze rzeczowy – zaznacza biskup. – Przyszło mu pełnić swoją misję w niełatwym czasie. Zawsze podziwiałem jego opanowanie i jego mądrość w rozwiązywaniu różnych problemów, często kontrowersyjnych. Niejednokrotnie spotykał się z tego powodu z przykrymi uwagami, a jednak zawsze był opanowany i spokojny. On kontynuował kierunek działania swojego poprzednika kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był bardzo bliskim współpracownikiem.

Osobiście kard. Glempa miał okazję także poznać senator Walerian Piotrowski z Zielonej Góry. – W tych najcięższych dla Polski czasach wnosił taką atmosferę spokojnego i odpowiedzialnego działania na rzecz Kościoła i wolności w Polsce. Kierował się niewątpliwie nauczaniem prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, którego był współpracownikiem. Musimy dzisiaj powiedzieć, że prymas Wyszyński umiał w nim dostrzec właściwą wielkość, nie tę wynoszącą się, nie tę błyszczącą, ale tę, którą budowała się przez zawierzenie Panu Bogu i przez cierpliwie oraz pokorne służenie Jemu oraz Polsce – powiedział W. Piotrowski.

Kard. Józef Glemp gościł w naszej diecezji m.in. we wrześniu 2009 roku. Wtedy to poświęcił największy zielonogórski kościół. Dlaczego właśnie prymas? Z okazji koronacji obrazu MB Rokitniańskiej w czerwcu 1989 roku diecezja organizowała obrady Konferencji Episkopatu Polski. Dzień przed koronacją biskupi odwiedzali różne parafie. W tej zielonogórskiej pw. Ducha Świętego Mszy św. przewodniczył kard. Józef Glemp. – Jego przyjazd po latach był konsekwencją jego zapowiedzi w 1989 roku na placu budowy, kiedy to powiedział do parafian, że po skończonej budowie chętnie przyjedzie na poświęcenie kościoła – wyjaśnia proboszcz ks. Andrzej Ignatowicz.

W uroczystościach, obok kard. Józefa Glempa, wzięli także udział biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt, bp Paweł Socha, bp Adam Dyczkowski oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Kard. Glemp mówił w 2009 roku w Zielonej Górze: „Ta świątynia jest poświęcona Duchowi Świętemu. Winniśmy Go prosić, aby tak, jak wtedy w Wieczerniku z apostołami, tak i dziś Kościół stawał się wieczernikiem, z którego ludzie wychodzą odważni i napełnieni Duchem Świętym”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama