Nowy numer 49/2020 Archiwum

15 lat PWSZ w Sulechowie

– Jedną z dewiz naszej uczelni są słowa: „Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy”. Ta idea jest fundamentem naszych działań – powiedział rektor prof. Wiesław Miczulski.

Uroczystości obchodów 15-lecia PWSZ rozpoczęły się od Mszy św. 24 stycznia w kościele św. Stanisława Kostki pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Biskup w czasie kazania przypomniał o potrzebie ciągłego poszukiwania i odkrywania prawdy przez człowieka oraz o roli uczelni i jej profesorów w procesie nie tylko kształcenia, ale i kształtowania młodych ludzi. Natomiast już podczas przemówienia w auli przypomniał łacińskie motto: „Chwała jest echem cnoty”. – W przypadku waszej uczelni ta chwała jest efektem wielkiego zaangażowania, pracy, wysiłku pracowników naukowych i studentów. Życzę, by ta chwała wraz z upływem lat wciąż wzrastała. Aby osiągnięcia naukowe były jak największe, ale również by nie zabrakło dobrych rezultatów w wychowywaniu młodych ludzi naszego regionu. Szczęść, Boże!

Obchody stały się okazją do podsumowań i patrzenia w przyszłość. Jedną z dewiz uczelni są słowa: „Nie dla szkoły, lecz dla życia się uczymy”. – Ta idea stanowi fundament myślenia w dzisiejszej PWSZ – powiedział rektor prof. Miczulski podczas uroczystego posiedzenia Senatu i Konwentu PWSZ. – Ponad 50 proc. naszych studentów pochodzi z biednych środowisk wiejskich i małych miejscowości. Wielu z nich – jako pierwsi w rodzinie – ukończyło lub kończy studia wyższe. To nasz szczególny wkład w rozwój regionu – przedstawiał aktualność wspomnianego motta.

15 lat PWSZ w Sulechowie   15 lat PWSZ w Sulechowie
Uczelnia powstała w 1999 roku początkowo pod nazwą Wyższa Szkoła Zawodowa Administracji Publicznej. Jej pierwszym rektorem, do 2007 roku, był prof. Marian Miłek
reprodukcja: ks. Witold Lesner/GN
Obecnie sulechowska PWSZ kształci studentów na 8 kierunkach dziennych, m.in.: administracja, kształtowanie terenów zieleni, winiarstwo, technologia i zarządzanie w przemyśle spożywczym, energetyka czy ochrona dóbr kultury. Są też studia podyplomowe, m.in.: administracja publiczna, zarządzanie obiektem wellness i spa oraz energooszczędność i audyt energetyczny obiektów budowlanych. O wykształcenie dba 77 pracowników naukowych, w tym 22 profesorów i doktorów habilitowanych oraz 39 doktorów. Oprócz budynku uczelni w Sulechowie, studenci PWSZ zajęcia odbywają również m.in. w Winnicy w Zaborze oraz w Lubuskim Ośrodku Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych w Kalsku.

W skierowanym do studentów i absolwentów słowie rektor PWSZ powiedział: – Gratuluję wam wyboru studiów na dobrej uczelni, znanej w Polsce i za granicą. Życzę sukcesów w zdobywaniu wiedzy, pomyślnego ukończenia studiów i znalezienia wymarzonej pracy zawodowej. Wasze sukcesy są również sukcesem samej uczelni, gdyż potwierdzają, że nasza praca nie poszła na marne.

15 lat PWSZ w Sulechowie   15 lat PWSZ w Sulechowie
W holu rektoratu PWSZ otwarta została wystawa przedstawiająca historię i dorobek uczelni, działalność Studenckich Kół Naukowych i Akademickiego Związku Sportowego
ks. Witold Lesner/GN
Wśród przemawiających był m.in. Jan Świrepo, wicewojewoda lubuski. – Na jednym z witraży w auli, w której jesteśmy, jest łaciński napis: „Ora et labora”, czyli „Módl się i pracuj”. Dzięki tej pracy zawsze w Sulechowie było dobre nauczanie. Przez lata faszyzmu i stalinizmu tego klimatu nie dało się wywiać. To właśnie w tym klimacie, dzięki pracy i modlitwie, 15 lat temu powstała wasza uczelnia. Cieszę się, że wybrano tu kierunki nauczania ważne dla naszego regionu, związane z rolnictwem i energetyką odnawialną. Ważne jest to, że to, co tu robicie, służy nie tylko procesowi nauki, ale pomaga również absolwentom w ich pracy zawodowej. I bardzo ważne jest to, że młodzież po waszej szkole otrzymuje zatrudnienie. Dziękuję wam za to.

W ramach obchodów 15-lecia sulechowskiej uczelni wręczono okolicznościowe wyróżnienia dla osób, które szczególnie angażują się w działalność naukową, dydaktyczną i promocyjną sulechowskiej PWSZ.

W holu rektoratu otwarta została wystawa pt. „Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie – osiągnięcia i wyzwania” oraz prezentacja działalności Studenckich Kół Naukowych i Akademickiego Związku Sportowego.

Z okazji święta uczelni od 24 do 26 stycznia w Sulechowie odbywa się XIX Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama