W Zielonej Górze ruszyły Wieczory dla zakochanych. 29 stycznia w Kawiarni „Pod Aniołami” odbyło się pierwsze z dziewięciu spotkań będących przygotowaniem do małżeństwa
Spotkania pełnią rolę kursu przedmałżeńskiego opartego nie na wykładach, ale dialogu narzeczonych. – Komunikacja jest podstawą wzajemnych relacji i bliższego poznania narzeczonych. Mówimy o rzeczach przyjemnych, ale i trudnych w małżeństwie. W naszych spotkaniach ważne są prawdziwe świadectwa małżeństw, poparte autorytetem księdza. Pokazujemy, jak można sobie poradzić z pomocą Pana Boga i współmałżonka nawet z największą trudnością – mówią Katarzyna i Paweł Konsur, liderzy Diecezjalnego Ośrodka Spotkań Małżeńskich. Spotkania różnią się od typowych kursów przedmałżeńskich tym, że zamiast wykładów jest dialog narzeczonych. – Spotkania dotykają kwestii teologii, sakramentalności małżeństwa, relacji związanych z planowaniem rodziny i tym, jak odkrywać własną męskość czy kobiecość. Pary nie są tylko biernymi słuchaczami, ale dyskutują ze sobą na rozmaite tematy – zauważa ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Na pierwsze spotkanie przyszło osiem par. – Szukaliśmy formy przygotowania do małżeństwa i to była pierwsza, która nam odpowiadała terminowo. Przyszliśmy też z ciekawości, bo nie wiemy, jak to będzie wyglądało i czego się dowiemy. Na pewno jest to ciekawsze niż wykłady – mówili przed spotkaniem Iza Witkowska i Piotr Wojtuściszyn. – Chcieliśmy wziąć udział w kursie weekendowym, ale nie było miejsc i zdecydowaliśmy się na Wieczory dla zakochanych. Dla nas jest to ważne przygotowanie tak, jak ślub kościelny, na który się zdecydowaliśmy, bo jest to sakrament, a nie tylko umowa, jak ślub cywilny – dodali Dorota Zapasek i Michał Poraszka.