Nowy numer 47/2020 Archiwum

Zabrzmiał Dzwon Pokoju

Dzień Pamięci i Pojednania obchodzimy 30 stycznia w Gorzowie. To data, która upamiętnia moment wysiedlenia Niemców z dawnego Landsberga. Dzień Pamięci i Pojednania ustanowiony został w połowie lat 90. To pielęgnowanie polsko-niemieckiej historii miasta.

Tradycyjnie od kilkunastu już lat w tym dniu przedstawiciele Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Landsberga oraz władze miasta składają wieńce pod Kamieniem Pamiątkowym stojącym w Parku Kopernika oraz na Cmentarzu Wojskowym.

Zwieńczeniem uroczystości jest wspólne uderzenie w Dzwon Pokoju, który został ufundowany przez byłych mieszkańców Landsberga z okazji 750-lecia miasta, jako symbol pamięci i pojednania między narodami polskim i niemieckim.
 

W tym roku uczestnicy obchodów odwiedzili także Zespół Szkół Gastronomicznych, gdzie odbyła się prezentacja pracowni do nauki przedsiębiorczości dofinansowanej ze środków Fundacji Landsberg, oraz spotkanie z młodzieżą uczęszczającą do tej placówki.

W dzisiejszej uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe:
* Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej
* Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Lubuski w Gorzowie Towarzystwa Miłośników Polesia
* Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej
* Klasy mundurowej technikum nr 6 o specjalności technik informatyk i wychowanie pro obronne ZSTiO
* Komendy Miejskiej Policji
* Związku Inwalidów Wojennych
* Komendy Miejskiej Straży Pożarnej
* Straży Miejskiej
* Szkoły Podstawowej nr 15
* Zespołu Szkół Gastronomicznych
* II Liceum Ogólnokształcącego

- Najważniejszym człowiekiem dla nas landsberczyków, jesteście wy gorzowianie, stojący tu wraz z nami przy Dzwonie Pokoju z nadzieją, że możemy żyć wspólnie w pokojowej europie. Gorzów to nadal moja mała ojczyzna - mówiła Christa Greuling z fundacji Landsberg. Zabrzmiał Dzwon Pokoju   30 stycznia w Gorzowie obchodzimy Dzień Pamięci i Pojednania www.gorzow.pl

- Gorzów nadal ma w sobie wiele z dawnego Landsberga. To nie tylko architektura, ale także atmosfera wypracowana przez ludzi, którzy tu mieszkali. Życzę każdemu, aby znalazł swój sposób na przeżywanie tego dnia - mówiła Alina Nowak, wiceprezydent Gorzowa.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama