Nowy numer 24/2018 Archiwum

Weź chleb św. Agaty

Zgodnie z tradycją 5 lutego w kościołach poświęca się chleb, sól i wodę. Mają one chronić przed złem, szczególnie ogniem i piorunami.

Święta Agata urodziła się w Katanii na Sycylii około roku 235, w szlacheckiej rodzinie. Po przyjęciu chrztu postanowiła żyć w dziewictwie. Oczarowany urodą o jej rękę ubiegał się rzymski namiestnik Sycylii. Agata jednak odrzuciła jego propozycję, czym naraziła się na jego gniew. Została uwięziona i poddana torturom. Zmarła zamęczona w roku 251. 
Legenda głosi, iż rok po śmierci św. Agaty wybuchł wulkan Etna i rozpalona lawa, wypływająca z wnętrza ziemi zagrażała miastu. Wtedy też mieszkańcy modlili się do św. Agaty prosząc o ratunek. Aby zapobiec katastrofie ludność posłużyła się welonem kobiety, by powstrzymać ognistą lawę. Miasto zostało uratowane. Imię „Agata” w języku greckim oznacza „dobra”. Jej liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego.

- Proszę weźcie ten chleb i dzielcie się nim w domu, abyście sami stawali się dobrzy jak chleb - zachęcał parafian ks. Jarosław Leśny   Chleb św. Agaty
- Proszę weźcie ten chleb i dzielcie się nim w domu, abyście sami stawali się dobrzy jak chleb - zachęcał parafian ks. Jarosław Leśny
ks. Witold Lesner/GN
- W dzień św. Agaty poświęca się chleb, sól i wodę, prosząc pana Jezusa, by chronił od pożarów i piorunów. W niektórych domach kultywuje się tradycję, że poświęcony chleb św. Agaty mamy dają swoim dzieciom, które wyruszają w długą podróż – mówił podczas liturgii ks. Jarosław Leśny, proboszcz parafii św. Antoniego w Przylepie.

Podczas Mszy św. nastąpiła modlitwa błogosławieństwa: - Pobłogosław ten chleb, który przynosimy dzisiaj ku czci św. Agaty, dziewicy i męczennicy, i spraw za jej wstawiennictwem, abyśmy dzieląc się tym chlebem, byli dla siebie dobrzy i z wszystkimi ludźmi żyli w jedności.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Aleksandr
    06.02.2018 12:00
    Dziekujmy sw.Agacie ! Krakowianie nie dopelnili swego przyzeczenia do dnia dzisiejszego . Hanba.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma