Nowy numer 3/2021 Archiwum

Modlitwa, konkurs i medal

Bp Paweł Socha 11 lutego w Światowy Dzień Chorego odprawił Msze św. w Hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp. Tego dnia rozstrzygnięto także konkurs na nazwę dla hospicjum dziecięcego.

O godzinie 18.30 bp Paweł Socha odprawił Mszę św. w intencji chorych i wolontariuszy, inaugurując tym samym wieczorną część obchodów Światowego Dnia Chorego. W kazaniu podkreślił ogromną rolę, jaką w hospicjach mają do odegrania wolontariusze, wypełniający „lukę stowarzyszeniową” – czas, którego nie mogą poświęcić chorym ani pielęgniarki, ani lekarze, z racji wielu obowiązków dzielonych pomiędzy wielu chorych. Wolontariusz ma czas; po to między innymi jest w hospicjach, aby  b y ć  przy chorym i z chorym. Biskup zwrócił też uwagę na fakt potrzeby formacji duchowej, z której wyrastać mają postawy podmiotowego traktowania chorych. Coraz częściej nowocześnie wyposażone placówki nie mają w sobie ducha miłości, są człowiekowi „nieprzyjazne”. Biskup Paweł podkreślił też znaną ludziom o otwartych sercach prawdę, że człowiek dając, więcej otrzymuje. W sytuacji relacji z chorym jest to szczególnie widoczne, wręcz namacalnie, ponieważ człowiek chory jest podobny do Chrystusa cierpiącego, a cierpiąc razem z Nim, jest beneficjentem szczególnych łask, jakie poprzez swoje cierpienie otrzymuje dla swojego i innych zbawienia.

W czasie liturgii Mszy św. nastąpiło namaszczenie wszystkich chorych, znajdujących się w hospicyjnej kaplicy, a po zakończeniu sprawowania Najświętszej Ofiary, ksiądz biskup obszedł wszystkie sale chorych, dokonując indywidualnego błogosławieństwa każdego z podopiecznych Hospicjum.

W świetlicy Działu Pobytu Dziennego realizowane były kolejne punkty programu, jakie zostały zaplanowane na świąteczny wieczór.

Światowy Dzień Chorych   Światowy Dzień Chorych
W południe chorych gorzowskiego hospicjum odwiedził wicewojewoda lubuski Jan Świrepo,
Monika Koropczuk
Pierwszym z nich było ogłoszenie wyników konkursu na nazwę Hospicjum Domowego dla Dzieci. Jak już wcześniej informowałem, laureatką konkursu została pani Dominika Górska z Warszawy, z którą łączyliśmy się telefonicznie podczas wieczornego spotkania. Od dnia ogłoszenia zwyciężczyni, wspomniane Hospicjum dla Dzieci nosi nazwę Hospicjum Dziecięce Oskara i Róży.

Po tym miłym i ważnym akcencie świątecznego wieczoru, Prezes Stowarzyszenia Hospicjum Św. Kamila, pan Tadeusz Iżykowski wręczył dla biskupa Pawła Sochy medal „Przyjaciel Hospicjum”, który to medal został przyznany Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej jeszcze w 2012 r. za coroczne wspieranie gorzowskiej placówki, a który nie mógł być wręczony podczas uroczystej Gali w dniu 20 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Ostatnim akcentem obchodów Światowego Dnia Chorych był brawurowy występ chóru CANTARE, pod kierunkiem pani Zofii Raubo.

Wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej organizacji obchodów Święta, za udział w Mszy św. i modlitwę – pracownikom Hospicjum, chórowi i księdzu Biskupowi – składam w imieniu swoim i Zarządu Stowarzyszenia serdeczne podziękowanie. Bóg zapłać.

Dyrektor Hospicjum św. Kamila - Marek Lewandowski

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama