Z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży 13 lutego na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się "Debata Walentynkowa"
Już po raz czwarty w Zielonej Górze odbyło się tego typu spotkanie. Tym razem pod hasłem „Debata o miłości, czystości, dyskotekach, clubbingu i popkulturze. Co ma Lady Gaga do mojej godności?” młodzież mogła usłyszeć o odpowiedzialności za własne życie. Gościem specjalnym był dr hab. Jacek Kurzępa, socjolog młodzieży, pracownik naukowy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu, przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz zapobiegania prostytucji nieletnich, ekspert europejskiego programu "Młodzież w działaniu”.
Debata rozpoczęła się od pytań zadawanych przez gościa: - Czy współczesny świat daje mi możliwość do budowania własnej godności? Czy dbasz o to, by respektowano Twoją godność? Czy sama, sam siebie szanujesz?
- Każdy z was ma wiele możliwości i okazji, by że należy się wam szacunek. Jednak podstawą jest tu jednak poczucie własnej wartości i szacunek do samego siebie. O to musisz sama, sam zawalczyć - przekonywał dr ha. Jacek Kurzępa. - Wasze pokolenie określam jako "Homix". Homo-mix, czyli człowiek zmiksowany. Jest tyle bodźców z zewnątrz, które maja na was wpływ, że nie potraficie w tym gąszczu określić własne "ja". Kim jestem? To bardzo ważne pytanie. Odpowiedź na nie rzutuje niekiedy na całe życie - mówił z naciskiem prelegent.
Debata walentynkowa
Gościem spotkania był dr hab. Jacek Kurzępa, socjolog młodzieży
ks. Witold Lesner/GN
- Poszukujecie odpowiedzi. Pytacie o własną osobowość, seksualność, wartości, przyszłość... Czasami, jak mówią dorośli, "programowo" buntujecie się przeciw zastanemu porządkowi. I dobrze! Jednak tym, co was cechuje w tym poszukiwaniu, jest nadmierne ryzykanctwo, naiwność czy niefrasobliwość. Nie potraficie przewidywać tego, jakie mogą być konsekwencje moich dzisiejszych wyborów, co będzie za 10, 15, 20 lat. Idealizujecie otaczającą was rzeczywistość i, niestety, niekiedy cena tego jest bardzo wysoka - przekonywał socjolog.
- Mówi się powielając pewien schemat, że młodzież jest zła, zbuntowana i niszczy wszystko wokół. Tak nie jest! Dobro w was jest! Szkoda tylko, że niekiedy skrywane pod pozoranctwem obojętności i samowystarczalności. Jesteś dobra. Jesteś dobry. Ale czy to widzą inni, twoi bliscy? Kiedy ostatni raz wyciągnąłeś rękę, by bezinteresownie komuś pomóc? Jaki każdego dnia pozostawiasz po sobie ślad? - pytał Jacek Kurzępa.
- Marzeniem każdego taty, każdej mamy jest, by ich dziecko było szczęśliwe. Dają z siebie wiele, chociaż w dzisiejszych czasach nie maja łatwo, by dać tobie to, czego potrzebujesz. Ale czy i ty interesujesz się ich potrzebami? Kiedy, albo czy w ogóle, zapytałeś kiedyś mamę lub tatę o ich młodzieńcze marzenia? Czy zapytałeś czego chcą dzisiaj? To bardzo ważne dla ciebie samego, ponieważ może dać ci perspektywę w życiu. Kim jesteś? Dokąd zmierzasz? Czego w życiu pragniesz? - z tymi pytaniami zostawił młodzież prelegent.