Nowy numer 47/2020 Archiwum

Świętość Krzyża rozpamiętuj

Po raz kolejny diecezjalna diakonia muzyczna Ruchu Światło–Życie zaprasza członków schól, zespołów i chór na warsztaty muzyczno-liturgiczne przed Triduum Paschalnym. W najbliższy piątek 15 lutego rozpoczną się w Zielonej Górze.

Warsztaty muzyczno-liturgiczne to nie tylko nauka i doskonalenie śpiewów. – Przekazują one pewien zasób wiadomości dotyczących posługi i przeżywania liturgii. Posługując na liturgii śpiewem, aby wzbudzić w uczestnikach przeżycie spotkania z Bogiem w celebracjach, najpierw trzeba samemu takie spotkanie przeżywać – zauważa ks. Łukasz Parniewski.

Celebracja Triduum to najważniejsza liturgia w roku liturgicznym, a tradycyjnie jest pozbawiona gry na organach, dlatego śpiewy w trakcie Triduum Paschalnym muszą być dobrze przygotowane. – Oto w bogactwie symboli, tekstów, znaków liturgicznych, uroczyście sprawowanej liturgii przy zazwyczaj licznym udziale służby liturgicznej ołtarza towarzyszy zazwyczaj dość ubogi śpiew. Wierzymy, że można ten śpiew uczynić pięknym i bogatym. Warsztaty mają więc nauczyć tak prostych jak i bardziej skomplikowanych śpiewów, które można w sposób odpowiedni wykorzystać w parafiach, gdzie schole posługują – wyjaśnia ks. Parniewski i dodaje: – Na warsztatach proponujemy niemal kompletny zestaw śpiewów na poszczególne liturgie Triduum Paschalnego, oczywiście do wyboru w zależności od zdolności danej scholi.

Warsztaty skierowane są do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób posługują śpiewem podczas liturgii w parafiach: do schól, zespołów, chórów. Zaproszona jest nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe.

W repertuarze znajdą się śpiewy jednogłosowe jak sekwencja wielkanocna, proste dwugłosowe jak „Ogrodzie Oliwny” lub „Otrzyjcie już łzy płaczący” oraz wielogłosowe, wśród nich są kompozycje nowe „Świętość Krzyża rozpamiętuj”, „Wielkie są dzieła Twej potęgi”, a także pieśni tradycyjne w opracowaniu czterogłosowym „Krzyżu Święty” czy „Ludu Kapłański”.

W tym roku odbędą się dwie edycje warsztatów: w Zielonej Górze w par. Podwyższenia Krzyża w dniach od 15 do 17 lutego, a w Gorzowie Wielkopolskim w parafii katedralnej od 1 do 3 marca.

Szczegółowe informacje i zapisy: www.kamuzo.net.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama